Filipinler'in Marawi kentinde 22 ceset bulundu

Filipinler'in güneyindeki Mindanao eyaletine bağlı Marawi kentinde DEAŞ bağlantılı Maute örgütü militanlarına ait olduğu sanılan 22 cesedin bulunduğu bildirildi.

Filipinler'in Marawi kentinde 22 ceset bulundu

Yerel medyadaki habere göre, Filipinler Ordu Sözcüsü General Restituto Padilla, yaptığı açıklamada, Marawi'de Maute örgütünün militanlarının kontrolündeki iki binanın örgütün elinden alındığını belirtti.

Padilla, binada militanlara ait olduğu sanılan 22 ceset bulunduğunu, çok sayıda silah ve patlayıcı maddenin ele geçirildiğini kaydetti.

Filipinler ordusu, uluslararası bir terör suçlusunu yakalamak için 23 Mayıs'ta Marawi'ye operasyon düzenlemiş, DEAŞ bağlantılı Maute örgütü militanları suçluyu güvenlik güçlerinin elinden kurtarmak üzere Marawi'yi kuşatmıştı.

60 GÜNLÜK SIKIYÖNETİM İLAN EDİLMİŞTİ!

Çıkan çatışmaların ardından Filipinler Devlet Başkanı Rodrigo Duterte, 23 Mayıs'ta Marawi'de "kalkışma olduğu" gerekçesiyle anayasanın kendisine verdiği yetkiye dayanarak eyalette 60 günlük sıkıyönetim ilan etmişti. İki ay süren çatışmaların ardından 22 Temmuz'da olağanüstü halin süresi yıl sonuna kadar uzatılmıştı.

Şehirde 3 aydan uzun süredir devam eden çatışmalarda bugüne kadar 802 militan öldü, 160 asker ve 47 sivil yaşamını yitirdi. Çatışmalar sebebiyle kent ve çevresindeki kasabalarda yaşayan 400 bin kişi evlerini terk etti.

Ömer ve Abdullah Maute kardeşler tarafından 2012'de kurulan Maute örgütü, adam kaçırma ve bombalı saldırı eylemleriyle biliniyor. Örgüt, Nisan 2015'te DEAŞ'a bağlılığını ilan etmişti.

BİZE ULAŞIN