Son dakika: ABD'de terör saldırısı

Dünya Ticaret Merkezi yakınlarında kamyonetini bisiklet yolundaki insanların üzerine süren saldırgan 8 kişinin ölümüne, 12 kişinin yaralanmasına neden oldu

Son dakika: ABD'de terör saldırısı

ABD'nin New York şehrinin Manhattan semtinde bisiklet yoluna giren bir kamyonet 8 kişinin ölümüne, 12 kişinin yaralanmasına neden oldu. Olayın terör saldırısı olduğu değerlendirilirken saldırganın kimliği Sayfullo Habibullaevic Saipov olarak açıklandı. 29 yaşındaki Saipov'un Florida eyaletine bağlı Tampa kentinden olduğu belirtildi.

Son dakika... New York'taki silahlı saldırganın görüntüleri ortaya çıktı!

ABD'de terör saldırısı

New York Belediye Başkanı Bill de Blasio, olayın ardından düzenlediği basın toplantısında, New York'ta bugün korkunç bir trajedi yaşandığını söyledi.

New York Polis Departmanı Şefi James O'Neill ise saldırganın kiralık bir kamyoneti bisiklet yolunda insanların üzerine sürdükten sonra bir okul aracına çarparak durduğunu söyledi.

O'Neil, elinde iki sahte silahla kamyonetten çıkan saldırganın polis tarafından karnından vurularak gözaltına alındığını ifade etti. New York Valisi Andrew Cuomo ise saldırganı "yalnız kurt" olarak tanımladı ve tek başına hareket ettiğini söyledi.

Manhattan'da çifte saldırı

TRUMP'TAN NEW YORK'TAKİ SALDIRIYA İLİŞKİN AÇIKLAMA

ABD Başkanı Donald Trump, New York'taki terör saldırısını kınadığı, olayda hayatını kaybedenlerin yakınlarına başsağlığı diledi.

Beyaz Saray'dan yapılan yazılı açıklamada, Trump'ın saldırıya ilişkin mesajı paylaşıldı.

Açıklamada, "Dualarımız, bugün New York'taki terör saldırısının kurbanları ve aileleriyle birliktedir. Yönetimim New York polisine ve onunla birlikte çalışan Federal Soruşturma Bürosuna tam destek sağlayacaktır. Olay yerinde ilk müdahaleyi yapanlara şükranlarımızı sunuyoruz." ifadelerine yer verildi.

Gelişmeleri yakından takip edeceğini vurgulayan Trump, saldırıyla ilgili Twitter'dan da açıklama yaptı.

Trump, "Ortadoğu'da veya başka bir yerde yendikten sonra DEAŞ'ın ülkemize geri dönmesine veya girmesine izin vermemeliyiz. Yeter! İç Güvenlik Bakanlığına zaten yeterince sıkı olan 'İleri Düzey Güvenlik Kontrolü Programımızı' daha da pekiştirmesi talimatını verdim. Siyasi doğrucu olmakta sorun yok ama bunun için değil." değerlendirmesini yaptı.

Trump, olaya ilişkin Twitter'dan yaptığı ilk açıklamada, bunun "hasta ve dengesiz bir kişinin saldırısına benzediğini" ve polisin saldırıyla ilgili gelişmeleri yakından takip ettiğini belirtmişti.

BİZE ULAŞIN