Suudi Büyükelçi: Ankara ve Riyad bölgesel sorunlara birlikte karşı duruyor

Suudi Arabistan'ın Ankara Büyükelçisi Walid Bin Abdul Karim El Khereiji, Daily Sabah ile yaptığı özel bir röportajda, özellikle çalkantılı bir halde bulunan bölgedeki mevcut durum ışığında, Türkiye ile Arabistan arasında yoğunlaşan işbirliğinin gerekliliğinin altını çizdi.

Suudi Büyükelçi: Ankara ve Riyad bölgesel sorunlara birlikte karşı duruyor

Türkiye-Suudi Arabistan ikili ilişkileri üzerine öenmli açıklamalarda bulunan Büyükelçi El Khereiji, iki ülkenin liderlerinin ilişkileri daha da geliştirmek ve güçlendirmek için istekli olduklarını söylerken, özellikle çalkantılı bir halde bulunan bölgedeki mevcut durum ışığında, iki ülke arasındaki işbirliğini yoğunlaştırma konusundaki ihtiyacın altını çizdi.

Güvenlik, askeri, bilim ve kültür alanlarındaki memnuniyet verici işbirliği seviyesi için övgülerde bulunan Büyükelçi, her iki tarafın resmi yetkilileri arasındaki karşılıklı ziyaretlerin ve çeşitli alanlardaki koordinasyonun tam kapasite ile devam ettiğini söyledi.

Türkiye ile Suudi Arabistan arasındaki ilişkileri ve iki ülkenin hangi alanlarda işbirliği yapabileceği üzerine açıklamalarını sürdüren Büyükelçi, ''Krallık ve Türkiye hem ikili düzeyde hem de bölgesel meselelerdeki işbirliği seviyesinde iyi ilişkilere sahiptir. Bölgesel konularda iki taraf arasında bir koordinasyon mevcuttur. Örneğin Irak ve Suriye'deki pozisyonların koordine edilmesi gibi.'' ifadelerini kullandı.

El Khereiji açıklamalarını şöyle sürdürdü:

Bölgede yaşanan gelişmeler, ilişkilerin gelişmesinde önemli bir rol oynamıştır. Bölgenin güvenliğini ve istikrarını tehdit eden çeşitli zorluklarla mücadele etmek için işbirliği yapmak her iki ülkenin de stratejik çıkarlarına hizmet etmektedir.

İki taraf arasında oluşturulan koordinasyon konseyi, ikili işbirliğinin seyrini belirleyen bir çerçeve çizmektedir. Bu çerçeve güvenlik, askeri, bilimsel ve kültürel işbirliği alanlarında siyasi ve ekonomik işbirliğini içermektedir. Bu hazırlık düzeyindeki konseyin ilk toplantısı 8 Şubat 2017 tarihinde Ankara'da gerçekleşmiştir ve Riyad'ta yapılacak olan bir sonraki toplantı için hazırlıklar devam etmektedir.

'İKİ ÜLKE LİDERİ İLİŞKİLERİ GÜÇLENDİRMEK İSTİYOR'

İki ülkenin lideri de özellikle çalkantılı bir halde bulunan bölgedeki mevcut durum ışığında, Orta Doğu'daki krizleri ve süregelen çatışmaların nedenlerini ortadan kaldırmak adına işbirliğini yoğunlaştırmayı gerekli kılan ilişkileri daha da geliştirmek ve güçlendirmek istiyor.

Bu bağlamda, iki ülke de ortak birçok siyasal ve ekonomik çıkarı paylaşmaktadır ve her iki ülke de G-20, Dünya Ticaret Örgütü ve İslam İşbirliği Teşkilatı (İİT) –Ekonomik ve Ticari İşbirliği Daimi Komitesi (İSEDAK) gibi birçok uluslararası örgüte üyedir.

Son zamanlarda aramızdaki işbirliği, özellikle iki taraf arasındaki üst düzey liderlerin ve üst düzey yetkililerin üst düzeydeki karşılıklı ziyaretleri ile dikkate değer bir seviyeye ulaşmış durumdadır. Sayın Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Krallığı birden fazla kez ziyaret etmiştir. Örneğin bu yıl Şubat ve Temmuz aylarında Riyad'a iki kez ziyarette bulunmuştur.

Hadimu'l-Harameyn Eş-Şerifeyn Kral Selman bin Abdülaziz'in Türkiye ziyareti ve son iki yıldaki ekonomik ve İslami zirvelere katılımı sırasında Sayın Cumhurbaşkanı Erdoğan ile yaptığı görüşmeler iki ülke arasındaki ilişkilerin kalitesinde bir sıçramayı beraberinde getirmiştir.

TİCARİ ANLAŞMALAR YAPILDI

Özellikle ekonomi alanındaki taslak anlaşmalar ve mutabakat belgelerinde gayet iyi bir ilerleme kaydettiğimizi söylemekten memnuniyet duyuyorum. Örnek olarak ticaret işbirliği anlaşması, teknik ve ekonomik işbirliği anlaşması, vergi muafiyet-değişim anlaşması ile yatırım teşvik ve koruma anlaşması sayılabilir. Bununla birlikte Kral Abdulaziz Bilim ve Teknoloji Şehri ve Türkiye'deki muadili ile askeri işbirliği ve benzeri konuları kapsayan bir anlaşma bulunmaktadır. Kısacası, iki taraf arasındaki işbirliği halen sürmektedir ve Allah'ın izniyle bunu daha da ileri taşıyacağız.

2018 TÜRKİYE İLE KRALLIK ARASINDA KÜLTÜR YILI OLACAK

Geçtiğimiz yıl Kraliyet, biri Türkiye Cumhuriyeti Kültür ve Turizm Bakanlığı'yla, diğeri Türkiye Radyo ve Televizyon Kurumu (TRT) ile Suudi Radyo ve Televizyon Kurumu (STC) arasındaki bir mutabakat zaptı yoluyla olmak üzere Türkiye ile iki anlaşma imzalamıştır.

Bu anlaşmaların dışında, Suudi Arabistan Çalışma ve Sosyal Kalkınma Bakanlığı ile Türkiye'deki muadili arasındaki hâlihazırda yapılmış olan bir anlaşma da mevcuttur. Son zamanlarda, Kuzey Sınırı Üniversitesi ile İstanbul ve Ankara üniversiteleri arasında akademik ve bilimsel işbirliği ve bilgi paylaşımı için bir anlaşma imzalanmıştır. Bu arada, 2018 yılında Kültürel Yıl için hazırlıklar da dâhil olmak üzere, Suudi-Türkiye Koordinasyon Konseyi belgesinde yer alan diğer işbirliği öğelerinin devreye sokulması için de ortak çalışmalarımız devam etmektedir.

Turizm sektöründe 2017 yılının Ocak - Ağustos ayları arasında Türkiye'ye gelen Suudi ziyaretçi sayısının 492.000'e ulaştığını ve bu ziyaretçilerin 150.000'inin sadece yaz sezonunda, Ağustos ayı içerisinde geldiğini belirtmek isterim. Bu bağlamda geçen hafta, Trabzon'daki Kamu Denetçiliği Kurumu tarafından bu alandaki işbirliğimizin koordine edilmesi için düzenlenen etkinliğe katıldım. İki gün önce, Turizm ve Ulusal Miras Yetkili Makamı olan Prens Hazretleri Sultan bin Selman bin Abdülaziz, İslam İşbirliği Teşkilatı'na bağlı İslam Tarih, Sanat ve Kültür Araştırma Merkezi'nin (IRCICA) düzenlemiş olduğu "İslam Mirası"nın açılışında konuşmak üzere İstanbul'u ziyaret etmiştir.

BİZE ULAŞIN