Çin ve Türkiye Orta Koridor’la kenetlenecek

Çin Büyükelçisi Yu Hongyang arkadaşımız Ali Ünal ile Türkiye ile Çin ilişkileri hakkında konuştu

Çin ve Türkiye Orta Koridor’la kenetlenecek
ANKARA- Geçtiğimiz haftalarda Çin Kominist Partisi 19. Genel Kurulu'nda Çin Devlet Başkanı Şi Jinping Çin'in yeni bir döneme girdiğini dünyaya duyurdu. Bu yeni dönemde Çin'in dünya ve Türkiye ile ilişkilerinin nasıl şekilleneceğinin Çin Halk Cumhuriyeti Ankara Büyükelçisi Yu Hongyang SABAH'a anlattı. Büyükelçi Hongyang'ın mesajları şöyle;

İLİŞKİLERİMİZ GELİŞİYOR
Çin ile Türkiye arasındaki arasındaki karşılıklı siyasi güven durmadan artıyor, ekonomi ve ticaret işbirliği gittikçe genişliyor, kültür temasları rengârenk düzenleniyor ve her alanı kapsayan değişimler ve işbirlikleri durmaksızın derinleştiriliyor. İki ülke önemli uluslararası ve bölgesel konularda yakın temas ve eşgüdümünü koruyor. Çin tarafı, Türkiye tarafıyla beraber karşılıklı saygı, adil, adelet, işbirliği ve kazan-kazan yeni tip uluslararası ilişkilerin kurulmasını ve el ele vererek insanlığın ortak kader topluluğu oluşturulmasını hızlandırarak kalıcı olarak barışçıl, güvenli, açık, kapsayıcı, temiz ve güzel bir dünyayı inşa etmeye hazır.

'ORTA KORİDOR'DA EL ELE
Çin, ÇKP 19. Kongresi'nde saptanan dış politikası uyarınca, barış içinde bir arada yaşamanın beş ilkesi temelinde Türkiye'yle dostluk işbirliğini kararlılıkla geliştirerek "Kuşak ve Yol" inisiyatifi ve "Orta Koridor" projesi aktif bir şekilde iki ülkenin kenetlenmesi ve kalkınma stratejisine daha iyi hizmet sağlayacaktır. Çin üst düzey temaslarını koruyarak karşılıklı siyasi güveni daha da artırmak, ekonomi ve ticaret işbirliği genişleterek somut işbirliği hızlandırmak, kültürel temasları yoğunlaştırarak iki ülkenin halkı arasındaki dostluğu sağlamlaştırmakla stratejik işbirliği ilişkilerini yeni bir düzeye taşımaya hazırdır. Çin, Türkiye ile el ele vererek 'Kuşak ve Yol' inşasını hızlandırıp daha derin işbirliği düzenlemeyi, böylece iki ülke halkına fayda sağlamayı istiyor."
BİZE ULAŞIN