Dünya çözüm arıyor

Dünya genelinde 100’den fazla çocuğun intiharına neden olan Mavi Balina oyununa karşı ülkeler tedbirler almaya çalışıyor. Kamu spotları, cezai uygulamalar birbirini izliyor

Dünya çözüm arıyor
Rusya'da geliştirilen ve sosyal medya üzerinden yayılan Mavi Balina oyununda çoğu şiddet içeren 50 talimatın yerine getirilmesi isteniyor. 50. günün sonunda da kişiye son aşama olan "yüksekten atlayarak ya da kendini asarak" intihar etme komutu veriliyor. Hızla yayılan oyun dünya genelinde 100'den fazla çocuğun ölümüne neden oldu. Birçok ülke ölüm oyununa karşı farklı tedbirler alıyor:
TÜRKİYE: Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu (BTK) ve İçişleri Bakanlığı ortak bir çalışma yürütüyor. Ailelerden şüpheli durumları ihbarda bulunmaları isteniyor.
RUSYA: Rus güvenlik güçleri geçen yıl kasımda oyunculara talimat veren 'yöneticilerden' biri olduğu söylenen 22 yaşındaki Philipp Budeikin yakalandı ve üç yıl hapis cezasına çarptırıldı. Ayrıca Rusya'da sosyal medyada intiharı teşvik eden gruplar kurulmasını suç kapsamına alınması ve bu grupları kuranlara hapis cezası getirilmesi de gündeme geldi.
HİNDİSTAN Yüksek Mahkeme, Mavi Balina'nın ulusal bir sorun olduğuna hükmetti. Hükümetten bu oyunu yasaklamak için bir yol haritası oluşturmasını istedi. En çok televizyon izlenen saatlerde kamu spotları yayınlanıyor.
İNGİLTERE: Okullar velileri bilgilendirirken, STK'lar ücretsiz bir yardım hattı oluşturdu. Çocuklara arkadaşlarının baskılarına karşı koymalarına yardımcı olmak amacıyla "Nasıl 'Hayır' diyecekleri anlatılıyor.
İRAN: Oyunun erişimine kısıtlama getirmeye çalışıyor.
BREZİLYA: Curitiba'nın Belediye Başkanı Rafael Greca, kentte yedi çocuğun hastaneye kaldırılmasının ardından Belediye Meclisi üyeleriyle birlikte çocukları bu oyuna karşı uyaran bir video çekti. Bu video, Facebook'ta milyonlarca kişiye ulaştı.
BİZE ULAŞIN