Son Dakika Haberi: Yemen'de bombalı araçla saldırı!

Suudi Arabistan destekli hükümetin kontrol ettiği liman kenti Aden'de infilak ettirilen bombalar, en az dört can kaybına yol açtı. Terör örgütü DEAŞ, saldırıyı üstlendi.

Son Dakika Haberi: Yemen'de bombalı araçla saldırı!

İç savaşla boğuşan Ortadoğu'nun en fakir ülkesi Yemen, gece saatlerinde patlayan bombalarla sarsıldı. Suudi Arabistan'ın desteklediği hükümetin kontrolündeki liman kenti Aden'de bomba yüklü bir araç infilak ettirildi.

Maliye Bakanlığı ofisi yakınlarında gerçekleşen patlamada en az dört can kaybı var. Hastaneye taşınan bir yaralının da durumu kritik.

Aracın infilak etmesiyle altı katlı bir binada büyük hasar oluştu, evlerin camları kırıldı.

Terör örgütü DEAŞ, haber ajansından yaptığı açıklamayla saldırıyı üstlendi.

Yemen'de İran destekli Husilerin başkent Sana'yı ele geçirmesi ve Cumhurbaşkanı Abdur Rabbu Mansur Hadi'nin kaçmasıyla patlak veren iç savaş, ezeli düşmanlar Suudi Arabistan ile İran'ın bir kapışmasına dönüştü. Suudi Arabistan ve diğer bölge ülkeleri Mart 2015'te Husiler'e karşı operasyon başlattı.

Halihazırda ülkenin batısını kontrol eden Husilere karşı Suudi Arabistan'ın başını çektiği uluslararası koalisyon bombardımanlar düzenliyor. Koalisyonda Mısır, Birleşik Arap Emirlikleri, Bahreyn, Kuveyt ve Sudan gibi ülkeler yer alıyor.

Yemen'den Kasım ayı başında Riyad'a fırlatılan füze, Suudi Arabistan ve İran'ın birbirlerine savaş tehditleri savurmalarına neden olmuştu.

Ülkenin orta kesiminde terör örgütü El Kaide'nin kontrol ettiği bölgeler de bulunuyor.

İç savaştan önce de yoksul ülkeler listesinin ilk sıralarında gelen Yemen'de, neredeyse üç yıldır susmayan silahlar nedeniyle durum bir felakete doğru gidiyor.

Savaşta 10 binden fazla insan öldü, milyonlarca insan evini terk etmek zorunda kaldı. Kolera gibi salgın hastalıklar ülke çapında yayılıyor, şimdiye kadar 900 bin insan hastalıktan etkilendi.

Yedi milyon insanın açlığın kıyısında olduğu ülkede, abluka nedeniyle yaklaşık 21 milyon kişi insani yardıma muhtaç.

BİZE ULAŞIN