100 milyon kişi risk altında

Güney Asya ülkelerinden Endonezya’da yaşanan yoğun yağışlar nedeniyle 100 milyon kişinin tehdit altında olduğu belirtildi

100 milyon kişi risk altında
Endonezya Ulusal Afet Yönetimi Ajansı (BNPB), yaptığı incelemeler sonucunda en yoğun yağışların yaşandığı mevsim döneminde olan ülkede, yaklaşık 60 milyon kişinin sel, 40 milyon kişinin de heyelan tehlikesiyle karşı karşıya olduğunu kaydetti. Gelecek 3 ay boyunca şiddetli yağışların ülkeyi etkisi altına alacağını belirten yetkililer, su taşkınları ve toprak kaymaları nedeniyle yaşanacak tehlikelerle başa çıkmak için gerekli önlemlerin alındığını belirtti. Bu yılın en ciddi doğal afetlerinin yaşandığı ülkede, 20 Kasım'da başlayan yağışlar ülke genelinde 545 heyelana ve 686 su baskınına neden oldu.
Öte yandan, Cava ve Bali Adası'nda etkili olan Cempaka Kasırgası'nın yol açtığı felaketlerde ölü sayısının 27'ye yükseldiği açıklandı. Yetkililer, ölü sayısının artabileceğini belirtti. BMKG çalışanlarından Muhammed Lip, kasırganın doğuya doğru hızla hareket ettiğini ve bugün Batı Java ve Banten'a varacağını kaydetti.
BİZE ULAŞIN