Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın Kudüs çıkışı İsrail basının çıldırttı!

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın Kudüs ile ilgili 'Bizim kırmızı çizgimizdir' açıklaması İsrail medyasını çıldırttı. Erdoğan'ın bu çıkışı İsrail'deki haber sitelerinde manşetten verildi. İsrail'in Ulaştırma ve İstihbarat Bakanı Yisrael Katz küstah bir açıklama yaparak, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın AK Parti grubunda söylediği Kudüs sözlerini eleştirdi ve "Kudüs başkentimizdir, Sultanlık ve Osmanlı sona ermiştir" diye tehditte bulundu.

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın Kudüs çıkışı İsrail basının çıldırttı!

İsrail işgali altında bulunan Kudüs topraklarında kirli senaryolar yazılıyor. ABD'nin, İsrail'in başkenti Tel Aviv'de bulunan konsolosluğunu Kudüs'e taşıma isteği nedeniyle yaşanan bölgedeki gerilim, Türkiye'den de karşılık bulmuştu.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın "Kudüs'ün Başkent ilan edilmesi durumunda diplomatik ilişkiler kesilir." sözlerine İsrail Ulaştırma ve İstihbarat Bakanı'ndan tepki çeken bir karşılık geldi.

"KUDÜS İSRAİL'İN BAŞKENTİDİR"

İsrailli Bakan Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın sözlerine küstah ve mesnetsiz bir biçimde cevap verdi. Kudüs'ün İsrail'in başkenti olduğunu iddia edip işgali adeta yok sayan Yisrael Katz,"Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı'nın talimat ve tehditlerini kabul etmiyoruz. İsrail egemen bir devlettir ve Kudüs başkentidir. Sultanlık ve Osmanlı İmparatorluğu'nun günleri bitmiştir." dedi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın sözleri İsrail medyasında da geniş yer buldu. İsrail'in Channel 2 News isimli basın kuruluşu Erdoğan'ın sözleri sonrası "Erdoğan kabul etse de etmese de Kudüs, 3000 yıldır Yahudi halkının 70 yıldır da İsrail'in başkentidir." başlığını kullandı.

ABD'NİN KİRLİ KUDÜS OYUNU

İsrail'in işgali altında bulunan Kudüs, yüzlerce yıl boyunca Müslümanların elinde bulunurken yakın tarihte de İsrail'in işgaline tanıklık etti.

İsrail'e yönelik Kudüs tepkileri de zamanla başta ABD olmak üzere tüm müttefiklerini zor duruma soktu. Bu durumu fırsat bilen ABD ise işgali legal hale getirecek bir adımı atmanın peşinde. Tel Aviv'de bulunan büyükelçiliği Kudüs'e çekmeye çalışan ABD, bu şekilde İsrail'in başkentini Kudüs olarak ilan etmeyi amaçlıyor.

Cumhurbaşkanı Erdoğan da bugün gerçekleştirdiği AK Parti grup toplantısında duruma tepki göstermiş, ilişkilerin askıya alınabileceğinin sinyallerini vermişti.

İsrail Yesh Atid Partisi Başkanı ve Kneset vekili Yair Lapid de; "İsrail hükümeti Erdoğan'a açık bir mesaj göndermelidir: Tehdit altında değiliz. Kudüs bizim başkentimiz ve dünyanın tanıma zamanı geldi. ABD Büyükelçiliği ve dünyanın geri kalanının büyükelçileri Kudüs'te olmalıdır." dedi.

CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN NE DEMİŞTİ?

Cumhurbaşkanı Erdoğan, ABD'nin, Kudüs'ü İsrail'in başkenti olarak tanıyacağı iddiası ile ilgili bugün yaptığı açıklamada, "İslam İşbirliği Teşkilatı Dönem Başkanı olarak, bu konunun sonuna kadar takipçisiyiz. Eğer böyle bir adım atılacak olursa; hemen, beş on gün içerisinde İslam İşbirliği Teşkilatı Liderler Zirvesi'ni İstanbul'da toplayacağız. Kaldı ki bu, bizim diplomatik ilişkilerimizi İsrail ile koparmaya kadar gidebilir." demişti.


Erdoğan, sözlerini şöyle sürdürdü: "Amerika'nın Kudüs'ü İsrail'in başkenti olarak tanıma kararı almaya hazırlandığı yönündeki haberlerle ilgili üzüntülerimi bir kez daha ifade etmek istiyorum. Kudüs, Sayın Trump, Müslümanların kırmızı çizgisidir. Filistin halkının yaraları kanamaya devam ederken her gün hak ihlalleri, zulümler, baskılar sürerken İsrail'e destek mahiyetinde böyle bir kararın alınması sadece uluslararası hukukun ihlali değil, aynı zamanda insanlık vicdanına da vurulmuş ağır bir darbedir. İslam İşbirliği Teşkilatı Dönem Başkanı olarak, bu konunun sonuna kadar takipçisiyiz. Eğer böyle bir adım atılacak olursa; hemen, beş on gün içerisinde İslam İşbirliği Teşkilatı Liderler Zirvesi'ni İstanbul'da toplayacağız. Sadece bununla da kalmayacağız. Bu Liderler Zirvesiyle de çok daha önemli etkinliklerle tüm İslam dünyasını o zirvede hareketlendireceğiz. Zira sıradan bir olay değil, bu olay. Amerika bütün işleri bitirdi de şimdi bu mu kaldı? DEAŞ ile de işi bitir, bu mu kaldı? Netanyahu, İsrail de kendi içinde iç hesaplaşmalarını bitiremiyor. Biz kesinlikle son ana kadar buradaki mücadelemizi kararlılıkla sürdüreceğiz. Kaldı ki bu, bizim diplomatik ilişkilerimizi İsrail ile koparmaya kadar gidebilir. Amerika'yı, bölgedeki sorunları daha derinleştirecek böyle bir adım atmaması konusunda buradan bir kez daha ikaz ediyoruz: Böyle bir şey olamaz. Böyle bir adım atamazsınız. Zira artık dünya bir bütündür. Bu bütünün içerisinde 'Ben istediğim gibi hareket ederim.' noktasında hareket ettiğiniz takdirde bu bölgede meydana gelecek sıkıntıları göz ardı edemezsiniz."

.

BİZE ULAŞIN