En eski canlı deniz süngeri

İngiliz bilim insanları, 750 milyon yıldan beri yeryüzünde yaşayan deniz süngerlerinin dünyanın en eski canlısı olduğunu ifade etti

En eski canlı deniz süngeri
Deniz süngerlerinin dünyanın en eski canlılarından biri olduğu öne sürüldü. İngiltere'deki Bristol Üniversitesi'nde yürütülen bir araştırmaya göre deniz süngerleri 750 milyon yıldan beri yeryüzünde yaşıyor. Uzmanlar, deniz süngerlerinin diğer canlılardan ilk ayrılan canlı türü olduğunu öne sürüyor. Çalışmaya göre kas yapısı ve sinir sistemi olmayan söz konusu sünger grubunun basit süngerler olmadığı bir tür denizanası olan kneteforlar gibi avcılık özelliği olan sünger türü olduğu belirtiliyor. Üniversitede biyoloji bilimleri bölümünde profesör olan Davide Pisani, deniz süngerlerinin yaşayan en yaşlı hayvan türü olduğunu ileri sürüyor.

BİLİM DALI OLMAYA ADAY: FİLOJENİK
2008'de ise kneteforların dünyanın en eski canlısı olduğuna dair bir araştırma yayımlanmıştı. Bu tür araştırmalar evrim kuramları ve genom biliminin beraber kullanıldığı filogenomik isimli alanda inceleniyor. Uzmanlar bu alanda canlı türlerinin birbiriyle ilgilerini araştırmak için genlerin hangi aralıklarla tekrarlandığını bulmaya çalışıyor.
BİZE ULAŞIN