Hamas, İİT Zirvesi'nden "Kudüs direnişine destek" bekliyor

Hamas sözcüsü Sami Ebu Zuhri, İstanbul'da düzenlenen İslam İşbirliği Teşkilatı (İİT) Olağanüstü Liderler Zirvesi'nde, "Kudüs direnişini güçlendirme yönünde kararlar alma" çağrısında bulundu.

Hamas, İİT Zirvesi'nden Kudüs direnişine destek bekliyor

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın davetiyle İstanbul'da toplanan İİT Olağanüstü Liderler Zirvesi'ne ilişkin AA muhabirine konuşan Ebu Zuhri, Filistin davasına destek için Türkiye'nin üstlendiği rolü takdir ettiklerini vurguladı.

Sözcü Ebu Zuhri, "Zirveye katılan ülkeleri, artık yazılı açıklamalar yerine ABD Başkanı Donald Trump'ın kararına karşı Kudüs kentini ve halkın direnişini güçlendirecek kararlar almaya davet ediyorum." ifadesini kullandı.

İsrail'in karalama kampanyaları karşısında Filistin halkı olarak Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın yanında yer aldıklarını belirten Ebu Zuhri, "İsrail tarafının yaptığı karalama kampanyalarının, Türkiye'nin ne kadar doğru bir yerde durduğunu ortaya koyduğunu" savundu.

"İNTİFA'DA GÜNDEN GÜNE YAYILIYOR"

Trump'ın Kudüs'ü "İsrail'in başkenti" olarak tanıması karşısında sokaklara dökülen Türk halkı başta olmak üzere tüm Müslümanların tepkilerini takdirle karşıladıklarını söyleyen Ebu Zuhri, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın da bu yöndeki ciddi çalışmalarının takdire şayan olduğunu dile getirdi.

Ebu Zuhri, Trump'ın Kudüs'ü "İsrail'in başkenti" olarak tanımasına karşı Filistin halkının öfkesiyle ilgili ise şunları söyledi:

"Filistinlilerin tümü, ABD'nin kararına karşı çıkma konusunda hemfikir. İşgal altındaki Filistin topraklarının tüm bölgelerinde günden güne artan tepkiler söz konusu. İşgalci İsrail'in İntifada'nın yayılmasını engellemek için gösterilerde orantısız güç kullandığının, gözaltılar gerçekleştirdiğinin farkındayız. Ancak buna rağmen İntifada günden güne yayılıyor ve bunun önüne geçmeye çalışan işgalcinin başarısız kalacağına inanıyoruz."

ABD Başkanı Trump, 6 Aralık'ta düzenlediği basın toplantısında, BM Güvenlik Konseyi'nin 1980 yılında İsrail'in Doğu Kudüs'ü ilhak ederek başkent ilan etmesini geçersiz sayan 478 sayılı kararına rağmen, "Kudüs'ü resmen İsrail'in başkenti olarak tanıma zamanı geldi." ifadesini kullanmıştı.

Trump, ayrıca Dışişleri Bakanlığına, ülkesinin Tel Aviv'deki büyükelçiliğinin Kudüs'e taşınması için hazırlıklara başlaması talimatı verdiğini açıklamıştı.

BİZE ULAŞIN