ABD’den üyelere Kudüs tehdidi

BM’de bugün yapılacak Kudüs oylaması öncesi ABD’den tehdit yağdı. Trump, “Destek vermeyen ülkelere finansal yardımı keseriz” derken, ABD’nin BM temsilcisi de üye ülkeleri maille uyardı

ABD’den üyelere Kudüs tehdidi

Birleşmiş Milletler (BM) Genel Kurulu'nda bugün yapılacak Kudüs oylaması öncesi ABD'den tehdit dolu açıklamalar geldi. Önce ABD Başkanı Donald Trump, ABD'nin Kudüs tasarısına destek vermeyen ülkelere finansal yardımı kesme tehdidinde bulundu. Beyaz Saray'da gazetecilere açıklama yapan Trump, "Bizden yüzmilyonlarca, milyarlarca yardım alıyorlar. Sonra da bize karşı oy kullanıyorlar.Bırakın bize karşı oy kullansınlar. O zaman bir sürü parayı elimizde tutmuş oluruz. Artık umrumuzda değil" ifadesini kullandı. ABD'nin BM Daimi Temsilcisi Nikki Haley de BM üyelerine e-posta göndererek, "Oyunu vermeyi düşünürken Başkan'ın ve ABD'nin bu oyu kişisel bir mesele olarak algıladığını bilmeni istiyorum" uyarısında bulundu. AK Parti Sözcüsü Mahir Ünal, ABD'nin çirkin tehditlerini eleştirdi. Ünal, "Güçlü olmak haklı olmak değildir. Adalet şantajla ele geçirilemez" dedi.

ABD veto kartını hep İsrail için açıyor
BMGK'da veto hakkına sahip 5 daimi üyeden biri olan ABD, konseyde veto ettiği son 15 tasarının 14'ünü İsrail için kullandı. ABD, veto ettiği son Kudüs tasarısı ile birlikte Konseyin kurulduğu 1946'dan beri tam 40 defa İsrail için veto kartını açtı. SABAH'a konuşan İstanbul Kültür Üniversitesi Hukuk Fakültesi Devletler Hukuku Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Hasan Köni, İsrail lobisinin ABD'deki gücünün alınan veto kararları arkasındaki rolüne dikkat çekti.

BİZE ULAŞIN