Beyaz Saray: Artık askere gerek yok

Beyaz Saray: Artık askere gerek yok
Beyaz Saray ile Pentagon'un Suriye konusunda birbiriyle taban taban zıt açıklamaları devam ediyor. ABD Başkanı Donald Trump, bir hafta içinde ikinci kez Suriye'den çıkmak istediğini söylerken Suriye'deki askerler ve Trump'ın danışmanları aksini söyledi. Amerikan Merkez Komutanlığı'ndan General Joseph Votel "İşin zor kısmı buraları istikrara kavuşturmak. Tabii ki burada askeri bir görev olacaktır" diye konuştu. ABD'nin DEAŞ ile Mücadele Özel Temsilcisi Brett McGurk de "DEAŞ'la mücadelemiz henüz bitmedi ve bu görevi tamamlayacağız" ifadesini kullandı.
Beyaz Saray'da Ulusal Güvenlik Konseyi toplantısı yapıldı. Washigton Post'taki haberde Trump'ın toplantıda "Çekilmeyi hızlandırın ve görev tanımını DEAŞ ile mücadele ile sınırlayın" dediği aktarıldı. Bir açıklama yapan Beyaz Saray Sözcüsü Sarah Sanders ise, "Artık orada askerlerimizin olmasına gerek yok. Şimdi amaç yerel güçlere geçiş süreci olacak" dedi. Sanders, ayrıca bu çekilme süreciyle ilgili Pentagon'un yetkili olacağını işaret ederek, bu konunun Trump ile Pentagon arasında görüşüldüğünü belirtti.

"TRUMP'IN AÇIKLAMASI YPG İLE ÇATLAĞI GÖSTERDİ"
İngiltere merkezli Guardian gazetesinde yayımlanan analizde, Trump'ın "Suriye'den çekiliyoruz" diyerek, bölgede müttefik olarak gördükleri terör örgütü YPG ile Washington'un arasını açtığını yazdı. Haberde YPG'ye mensup teröristlerin "Bizi DEAŞ'la savaşta kullanıp geri çekildiler" şeklinde ABD'li yetkililere sitem ettiği aktarıldı. Özellikle Türkiye'nin Zeytin Dalı Harekatı'na ABD'nin karşı çıkmaması dolayısıyla Washington'a güvenleri sarsılan teröristlerin, Fırat'ın doğusuna sürülmekten endişe ettikleri yazıda yer buldu.
BİZE ULAŞIN