Mısır'da eski Sayıştay Başkanı askeri mahkemeye sevk edildi

Mısır Askeri Savcılığının, eski Sayıştay Başkanı Hişam Cinina'yı "silahlı kuvvetler hakkında asılsız haberler yaymak" suçlamasıyla askeri mahkemeye sevk ettiği bildirildi. Cinina, Cumhurbaşkanı adayı olacağını açıkladıktan 3 gün sonra gözaltına alınan Eski Genelkurmay Başkanı Sami Anan'a bir şey olması durumunda tehlikeli belgelerin gün yüzüne çıkacağı uyarısında bulunmuştu.

Mısır'da eski Sayıştay Başkanı askeri mahkemeye sevk edildi

Cinina'nın avukatı Ala Taha, AA muhabirine yaptığı açıklamada, müvekkilinin askeri mahkemeye sevk edildiğini ve ilk duruşmanın, pazartesi günü Kahire Askeri Mahkemesi'nde gerçekleşeceğini belirtti.

Hişam Cinina, 10 Şubat'ta HuffPost Arabi gazetesine verdiği demeçte, "Eski Genelkurmay Başkanı Sami Anan'ın elinde, Mısır'da şu an yönetimde olan pek çok yöneticinin, Hüsnü Mübarek rejiminin devrilmesiyle sonuçlanan 25 Ocak devrimi olaylarında suç işlediğine dair deliller olduğunu" söylemişti.

Cinina ayrıca, Cumhurbaşkanı adayı olacağını açıkladıktan 3 gün sonra gözaltına alınan Eski Genelkurmay Başkanı Sami Anan'a bir şey olması durumunda bu tehlikeli belgelerin gün yüzüne çıkacağı uyarısında bulunmuştu.

BİZE ULAŞIN