İran bu sözlerle duyurdu: ABD’den yönlendirilen terör örgütünün lideri Cemşid Şarmehd'i yakaladık

İran İstihbarat Bakanlığı:"İran'da silahlı eylemler ve sabotaj operasyonlarını ABD'den yönlendiren terör örgütü Tonder'in elebaşı Cemşid Şarmehd, İstihbarat Bakanlığı tarafından ele geçirilmiştir" ifadelerini kullandı.

İran bu sözlerle duyurdu: ABD’den yönlendirilen terör örgütünün lideri Cemşid Şarmehd'i yakaladık
Cumartesi 01.08.2020 15:24
Son Güncelleme: Cumartesi 01.08.2020 15:31
ABONE OL

İran, ABD'de örgütlenen ve ülkede terör eylemleri düzenlemekle suçlanan rejim karşıtı bir grubun liderini ele geçirdiğini duyurdu.

İran İstihbarat Bakanlığından yapılan yazılı açıklamada, "İran'da silahlı eylemler ve sabotaj operasyonlarını ABD'den yönlendiren terör örgütü Tonder'in elebaşı Cemşid Şarmehd, İstihbarat Bakanlığı tarafından ele geçirilmiştir." ifadeleri kullanıldı.

SİLAHLI EYLEM VE SABOTAJLA SUÇLANIYOR

"Tonder" ve "İran Krallığı Meclisi" adıyla bilinen ABD merkezli rejim karşıtı ve monarşi yanlısı örgüt, 12 Nisan 2018'de Şiraz kentinde 14 kişinin ölümüne ve 215 kişinin de yaralanmasına yol açan terör saldırısı ile ülke genelinde bazı silahlı eylemler ve sabotajlar düzenlemekle suçlanıyor.

İRAN İSTİHBARATI 2009'DA SUİKAST GİRİŞİMİNDE BULUNMUŞ

Örgütün lideri olduğu belirtilen Cemşid Şarmehd'in ABD'nin California eyaletinde İran aleyhine medya faaliyetleri yürüttüğü biliniyor.

İran istihbaratının, Şiraz'daki terör eyleminin yönlendiricisi olduğu söylenen Şarmehd'i 2009'da Los Angeles'ta öldürme teşebbüsünde bulunduğuna ilişkin haberler ABD medyasında yer almıştı.

İran’da 7 günlük bebek korona virüs nedeniyle hayatını kaybetti İran’da son 24 saatte coronavirüsten 197 ölüm İran dini lideri Hamaney'in danışmanı Laricani, yeniden Covid-19'a yakalandı İran Hükümet Sözcüsü Kovid-19'a yakalandı İran ve Ukrayna, düşürülen uçağın tazminat görüşmelerine başlıyor