Selimiye’nin ‘İncisi’ Yeniden Kurşunlanıyor

Selimiye’nin ‘İncisi’ Yeniden Kurşunlanıyor
Edirne’de, tarihi Selimiye Cami’nin hemen yanında bulunan ve tarihçiler tarafından Selimiye’nin incisi olarak anılan tarihi Arasta Çarşısı’nın kubbe kurşunları, 45 yıl aradan sonra Vakıflar Genel Müdürlüğü tarafından yenileniyor.
Vakıflar Genel Müdürlüğü tarafından başlatılan ‘Edirne-Merkez Selimiye Arastası ve Sıbyan Mektebi 2015 yılı kurşun yenileme işi’ çalışmaları kapsamında, tarihi çarşının yaklaşık 150 tona yakın kurşun örtüsünün yenilenmesi hedefleniyor.
"TARİHİ ÇARŞIDA NEM SORUNU ORTADAN KALKACAK"
Vakıflar Bölge Müdürü Osman Güneren, tarihi çarşının kubbe kurşunlarının yaklaşık 150 tona yakın olduğunu ve en son 1970’li yıllarda değiştirildiğini belirterek, "Selimiye Arasta Çarşısı, caminin hemen yanında bulunan işlek bir çarşı. Yıllardan beri orada bir nem problemi vardı. Çarşının çevre düzenlemesi yapılırken, nem probleminin bir kısmı giderildi. Bir de ayrıca kubbede kurşun bozulmaları, kurşun yıpranmaları vardı. Bu yüzden biz Vakıflar Genel Müdürlüğü olarak bu seneki yatırım programımıza aldık. Şuanda kurşun örtü tamamen değişiyor. Kurşunu kaldırdığımızda altında bir takım çimento imalatları olduğunu gördük. Onları da yerinden söküyoruz. Kurşun altı örtüyü sererek, bu imalatı gerçekleştireceğiz. Kısa bir iş. Mevsim şartları nedeniyle hızlı yapılması gereken bir iş ve yaklaşık 120 gün inşaat süremiz var. En son burada 1970’li yıllarda bir onarım gerçekleştirilmişti. Bu vesile ile kurşunlar yenilenmiş olacak. Böylece nem probleminin giderilebileceğini düşünüyoruz" ifadelerini kulandı.
SELİMİYE ARASTA ÇARŞISI’NIN TARİHİ
III. Murat, Selimiye Cami’ne gelir sağlamak için Mimar Davut Ağa’ya yaptırtmıştır. 256 metre uzunluğunda, 73 kemerlidir. İçinde iki yanda 124 dükkan vardır. Evliya Çelebi, buranın ’Kavaflar Çarşısı" olduğunu yazar. Dua kubbesinde, burada dükkanı bulunanların her sabah, doğru iş yapacaklarını ant içtikleri ve dua ettikleri bilinir.
BİZE ULAŞIN