Kırkpınar İçin Bir Araya Geldiler

Kırkpınar İçin Bir Araya Geldiler
Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan, Türkiye Güreş Federasyonu Merkez Hakem Komitesi Başkanı Tahir Yılmaz, Marmara Bölge Sorumluları Metin Şen ve Orhan Yavaş Kırkpınar için bir araya geldi.
Edirne Belediye Başkanlığı Meclis Salonunda düzenlenen toplantıda 20-26 Temmuz tarihleri arasında yapılacak Kırkpınar Yağlı Güreşleri görüşüldü. Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan, Kırkpınar’ın dünyanın en eski organizasyonu olduğunu ifade ederek Kırkpınar’ın önemine değindi.
Kırkpınar’ın olmazsa olmazları olduğuna dikkat çeken Başkan Gürkan, "Kırkpınar’ın unsurlarından birini çekseniz, orada eksik kalacağı noktalar var. Örneğin Başpehlivanlar olmadan Kırkpınar olmuyor. Yine cazgırlar olmadan Kırkpınar olmuyor. Yine davul zurna olmadan Kırkpınar olmuyor ve hakemlik müessesi olmadan Kırkpınar olmuyor. Bunlar Kırkpınar’ın 4 temel unsurudur. Gelenekselliği tamamlamak adına Kırkpınar Ağalık müessesi, ağamız var. Bunları bir araya getirdiğinizde düzgün, daha kurallı, daha seyredilir ve gelecek kuşaklara taşınabilir bir Kırkpınar’ı gerçekleştirmiş oluyorsunuz. Tarihi Kırkpınar Yağlı Güreşleri, olimpiyatlardan sonra en eski organizasyon. Ama olimpiyatlardan farklı özelliğimiz, onların dönem dönem çeşitli nedenlerle kesintileri var. Ama Kırkpınar 654 yıldır kesintisiz, savaşta barışta, varlıkta yoklukta hep devam etmiş muhteşem organizasyondur. UNESCO insanlığın somut olmayan kültür miras listesindeki Kırkpınar’ın kalıcılığının artırılması ülkemizden ve dünyanın çeşitli yerlerinden Kırkpınar’ı izlemeye gelen güreşseverlere hem keyifli anlar geçirmesini sağlamak, hem de daha seyredilebilirliği sergilemek adına çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Kırkpınar’ın güreşler ve festival boyutuyla da bütün unsurlarında yoğun bir çaba var. Geçtiğimiz yıl Kırkpınar’ın getirdiği ortam nezihi adına daha güzel olacak" ifadelerini kullandı.
"SARAYİÇİ PROJESİNİ GELECEK KIRKPINAR’A YETİŞTİRECEĞİZ"
Kırkpınar alanını da içine alan Sarayiçi projesinin onaylandığını belirten Başkan Gürkan, "Projenin içinde büyük bir suni göletimiz olacak. Bu gölette Osmanlı sandalları yüzecek. 5 kilometrelik yürüyüş parkuru, tavuk ormanını da kapsayan bisiklet yolu, başpehlivanlar yolu olacak. Sarayın has bahçesi düzenlememiz olacak. Bu projenin de bittiğini söylemek isterim" dedi.
"KIRKPINAR’I HER YIL YUKARIYA TAŞIYABİLMEK ADINA ÇALIŞIYORUZ"
Türkiye Güreş Federasyonu Merkez Hakem Komitesi Başkanı Tahir Yılmaz ise, "Bu yıl gerçekleştireceğimiz Kırkpınar’ın hatasız bir şekilde tamamlamak ve her yıl yukarıya taşıyabilmek amacıyla, ön eksikleri yerinde tespit etmek adına buraya geldik. Kırkpınar, yağlı güreşin olimpiyatıdır. Kırkpınar bizim çok önemli. Edirne Belediyesi zaten yıllardır bütün organizasyonu üstlenmiş. Biz de hakemliği ile diğer saha içi organizasyonuyla Edirne Belediyesi’ne destek oluyoruz. Yükün büyüğü aslında Edirne Belediyesi’nindir. Biz de işin içinden çıkmak için arkadaşlarımızla birlikte seferber olacağız. Saha içindeki eksikleri tespit edebilmek adına buraya geldik" şeklinde konuştu.
Bölge sorumluları Metin Şen ve Orhan Yavaş da Kırkpınar’ın çalışmaları kapsamında Edirne’de olduklarını kaydederek, sorunsuz bir organizasyon için en iyi şekilde hazırlıklarını yapmaya çalıştıklarını söylediler.
BİZE ULAŞIN