Kırkpınar’da Edirneli Başpehlivan Kalmadı

Kırkpınar’da Edirneli Başpehlivan Kalmadı
Tarihi Kırkpınar Yağlı Güreşlerinde Trakya Birlik Edirne adına güreşen Başpehlivan Ahmet Yavuz, geçen yıl uygulanmaya başlanan yaş sınırına takılarak, yarın başlayacak olan 654. Tarihi Kırkpınar Yağlı Güreşlerine katılamayacak.
Edirne’de yapılan Tarihi Kırkpınar Güreşlerinde 2000 yılında başpehlivan olan Ahmet Yavuz, 14 yıl başpehlivan olarak güreşti. Daha önceki yıllarda efsanevi başpehlivan Ahmet Taşçı’yı yenerek bir üst tura çıkmayı başaran Ahmet Yavuz, 41 yaşında olduğundan Tarihi Kırkpınar Er Meydanı’na veda etti. Cumhuriyet tarihinin tek Edirneli Başpehlivanı ünvanına sahip Ahmet Yavuz, geçen yıl uygulamaya başlanan yaş sınırı ile Kırkpınar’da yer alamayacak olmasına "Hayırlı olsun, yapacak bir şey yok" dedi.
Geçen yıl son kez başpehlivan olarak Kırkpınar’da güreştiğini belirten Yavuz, Kırkpınar’da güreşecek olan tüm pehlivanlara başarılar diledi. Bu yıl Temmuz ayının ilk haftası Yunanistan’da düzenlenen yağlı güreşlerde Ahmet Yavuz başpehlivan olmuştu.
"EDİRNE, KIRKPINAR’I BU SENE BAŞPEHLİVANSIZ GEÇİRECEK"
Türkiye Güreş Federasyonu Edirne İl Temsilcisi ve aynı zamanda Trakya Birlik Spor Kulübü Başkanı Önder Yücel, Edirnelilerin güreşe olan ilgisinin az olduğunu belirterek, "Edirne, Kırkpınar’ı bu sene başpehlivansız geçirecek" dedi.
Kırkpınar güreşleri ile ilgili yaptığı açıklamada ilgisizlik teması üzerinde duran Yücel, güreşlere gereken ilginin Edirneliler tarafından verilmediğini belirterek, güreşin nasıl geliştirilebileceği noktasına vurgu yaptı. "Edirne, Kırkpınar’ı bu sene başpehlivansız geçirerek" diyen Yücel, "Bu, Kırkpınar ve özellikle Edirne için üzücü bir durum. Bu durum için genç pehlivanlarımız yetişiyor ama yeterli değil. Edirnelilerin güreşe olan ilgisi az. Kırkpınar’a gelen seyirci sayısında Edirneli çok azdır, Edirneliler genellikle yazlıklara gitmeyi tercih ederler. Ama maalesef bu sorunları sadece Kırkpınar zamanı geldiğinde konuşuyoruz. Belediyenin ve Trakya Birlik’in bu konuda bir katkısı var ama yeterli değil. Ama Edirne ve bazı ilçelerin de alt yapıdan minik güreşçiler yetiştirmeye başladık. Bunu Edirne’nin bütününe yaymamız lazım okullardan alarak güreşçiler yetiştirmemiz gerekiyor. Alt yapıya önem vermek, çocuklara güreşli sevdirmek gerekiyor. Güreşçi yetişmiyor. Güreşin esas merkezi burası ama biz Kırkpınar’ı bir organizasyon olarak görüyoruz. Buna belediye de dahil. Bir spor olarak görmüyoruz. Kırkpınar’a belediye ve Trakya Birlik’in yanında başka kurum ve kuruluşlarında destek vermesi gerekiyor. Bu destek yetmiyor, bir yere kadar" ifadelerini kaydetti.
BİZE ULAŞIN