Dolar, Çiftçiyi De Vurdu

Dolar, Çiftçiyi De Vurdu
Edirne Ziraat Odası Başkanı Cengiz Yorulmaz, doların çiftçiyi de etkilediğini belirterek, dolarla birlikte gübre ve ilaç fiyatlarının da yükseldiğini kaydetti.
Doların yükselmesi ile birlikte gübre fiyatların da yükseldiğini ifade eden Yorulmaz, "Fiyatların yükselmesi sıkıntıları da beraberinde getiriyor. Bugün şirketlerden ilaç teklifleri aldık. Buğday ekiminden sonra kullanılan ilaçlarda yüzde 20 bir artış var. Gübre fiyatları 1 Lira 30 kuruşa yükseldi. Ürenin fiyatı 1,25 civarında. Bunda doların yükselmesinin etkisi var" dedi.
"İNŞALLAH TÜRK ÇİFTÇİSİNİ MAĞDUR ETMEZLER"
Ayçiçeği fiyatları ile ilgili Trakya Birlik’e siyah çelenk koyarak basın açıklaması yaptıklarını anımsatan Yorulmaz, "Fiyatların düşük açıklanmasıyla ilgili tepkimizdi bu. Dün yine Tarım Kredi Kooperatifleri fiyatları revize ederek, 1 lira 65 kuruşa çekti. İthal maliyetlerinin yükseldiğini hepimiz biliyoruz. Bu anlamda iç piyasadaki fiyatlar devamlı yükseliyor. Trakya Birlik 47,5 açıkladı fiyatları bunların üzerine fark verilecek ama ne zaman verilecek bekliyoruz. İnşallah Türk çiftçisini mağdur etmezler" diye konuştu.
Yorulmaz, geçen yıl aşırı yağışlardan dolayı yüzde 20-30 oranında alanın ekilemediğini belirterek, "Ama bu yıl Eylül ayındaki son yağışlarla inşallah iyi bir çiftçilik yapacağız. Zaten bütün ayçiçeği yerlerimiz buğday ekimi için hazır vaziyettedir. Havaların açmasıyla toprağın soğumasıyla birlikte ekimlerin başlamasını tahmin ediyoruz" şeklinde konuştu.
"KARAKÖK HASTALIĞINA DİKKAT"
Çiftçileri karakök hastalığına karşı uyaran Başkan Yorulmaz, hastalığın anız yerlerinde görüldüğünü belirterek, anız ekimlerinin azaltılması tavsiyesinde bulundu.
Nehir taşkınlarında tarlalara gelen kumların temizlendiğini belirten Yorulmaz, "Bu anlamda Edirne Valisi Dursun Ali Şahin’e teşekkür ederiz. Yaklaşık yüzde 90’ı temizlendi kumların,. Tarlalarımızda kum olanlarda var, inşallah bunlar da temizlenecek. Temizlenen tarlalar ekilerek Türk ekonomisine katkı sağlayacaktır" dedi.

BİZE ULAŞIN