EXPO tavşanı pes etti

Tanıtıma hızlı giren EXPO 2020 adaylarından Tayland'ın Ayutthaya kentine 12 Haziran'daki sunumda süre ayrılmadı. Bu gelişme, rakibimizin yarıştan çekildiği şeklinde yorumlandı

Cuma 24.05.2013
ABONE OL
İzmir'in EXPO 2020 adaylığındaki rakiplerinden Tayland'ın Ayutthaya kentinin adaylıktan çekildiği iddia edildi. Uluslararası Sergiler Bürosu'nun (BIE) 12 Haziran'da Paris'te yapılacak genel kurulunda sunum yapacak, EXPO 2020 adaylarından sadece 4 ülkeye zaman ayrıldığı öğrenildi. Genel kurulda İzmir, Dubai, Sao Paulo, Ekaterinburg'un 30'ar dakikalık sunum yapacağı öğrenildi. Geçen sunumlarda 20'şer dakika olan sürenin bu sefer 30'ar dakikaya çıkması ve sunumda yer verilmemesi Ayutthaya'nın yarıştan çekildiği şeklinde yorumlandı. Çekilmenin gerçekleşip gerçekleşmediğinin ise, 12 Haziran'da yapılacak BIE Genel Kurulu'nda resmileşmesi bekleniyor.
Gelişmeyi değerlendiren EXPO 2020 İzmir Yürütme Komitesi Üyesi Muzaffer Tunçağ, "Bu çekilme bizim lehimize olur" dedi.
EXPO 2020 İzmir Yönlendirme Kurulu Üyesi ve İTO Başkanı Ekrem Demirtaş, "Beklenen sonuç. 3- 4 aydır bir sıkıntı yaşadıklarını biliyorduk. Bu gelişme ile birlikte EXPO 2020 yarışı kızıştı ve saflar belli olmaya başladı. Beklemek kaybettirir" diye konuştu.
EXPO 2020 İzmir Yönlendirme Kurulu Üyesi ve EBSO Başkanı Ender Yorgancılar, "Dörtlü yarışın İzmir için daha iyi olacağını düşünüyorum. Yarış İzmir ve Dubai arasında geçecek gibi görünüyor" dedi.
Seferihisar Belediye Başkanı ve EXPO 2015 Genel Sekreteri Tunç Soyer, şunları söyledi: "Bir adayın çekilmesi, aday sayısının düşmesi olumlu bir gelişme değil. İngiltere'nin Dubai destekleyeceğini açıklamasının ardından dengeler aleyhimize sonuç doğurabilir. Çabaları artırmalıyız."