Yeterson köşkü

Bornova'daki Paterson Köşkü onarılıp ilçeye kazandırılacak derken, bürokrasi engeline takıldı. Yaşanan bu gelişmeye halk tepki gösterdi, "Yeter artık, bu mezbelelik restore edilsin" dedi

Cuma 24.05.2013
ABONE OL
İzmir Büyükşehir Belediyesi, Eski Kültür Bakanı Ertuğrul Günay'ın 25 yıllığına kendilerine bıraktığı tarihi köşkü restore için ihaleye çıkacaktı, ancak Müzeler Genel Müdürlüğü'nün tahsisi iptal etmesiyle şok yaşadı. Yeniden tahsis protokolü hazırlayıp Ankara'ya gönderdi. Bu arada bakan değişti, aradan 3 ay geçti hala Başkent'ten ses çıkmadı. Bu olumsuz gelişmenin ardından yöre sakinleri yıllardır ilçenin ortasında çirkinlik abidesi olarak duran tarihi köşkün onarılmamasına tepki gösterdi, "Burasını bir an önce düzeltin" dedi. Taraflar tam anlaştı derken bakanlığın tahsisi iptal etmesi Büyükşehir Belediyesinde şok etkisi yarattı. Durum böyle olunca Büyükşehir Belediyesi yeniden tahsise ilişkin protokol hazırladı.

GERİ SAYIM BAŞLIYOR

Yeni protokolde restore edilecek köşkün üst katında Atilla İlhan Müzesi ve kütüphanesi oluşturulması konusunda taraflar el sıkıştı. Büyükşehir, hazırlanan yeni protokolü, Kültür ve Turizm Bakanlığı Müzeler Genel Müdürlüğü'ne gönderdi. Tahsis onay beklerken kabineden değişiklik oldu ve Bakan Günay, koltuğunu Ömer Çelik'e bırakmak zorunda kaldı. 3 ayı aşkın bir süredir tahsis gerçekleşmeyince Büyükşehir Belediyesi de hazırladığı şartname çerçevesinde ihaleye çıkamadı. Şimdi tüm gözler Müzeler Genel Müdürlüğü'ne çevrildi. Bakanlık, yeni tahsise onay verirse Büyükşehir Belediyesi, 150 yıllık yapının restorasyonu için düğmeye basacak. Önce ihale ilanına çıkılacak, ardından da ihale yapılıp teklifler alınacak ve restorasyon için geri sayım başlamış olacak.

İNGİLİZ TÜCCAR İNŞA ETTİRDİ
İngiliz bir tacir tarafından 150 yıl önce inşa ettirilen İzmir'in tarihi binası 38 odalı Peterson Köşkü'nün "Turizm ve Gençlik Merkezi" ile "Atilla İlhan Edebiyat Müze ve Kütüphanesi" haline getirilmesi için Kültür ve Turizm Bakanlığı ile İzmir Büyükşehir Belediyesi ortak çalışma yapacak. Bina restore edildikten sonra iki amacı hizmet edecek. İzmir'in Menemen ilçesinde dünyaya gelen Atilla İlhan'ın adını müzede yaşatmak isteyen bakanlık, köşkün bazı odalarını Atilla İlhan Edebiyat Müzesi için ayıracak. Burada İlhan'a ait eserler, eşyalar ve objeler sergilenecek. Köşk, aynı zamanda gençlere de hizmet verecek. 'Bornova'da eğitim gören üniversite öğrencileri burada düzenleneck kültürel aktivitelere de katılabilecek. Köşkte ayrıca tiyatro, söyleşi gibi etkinlikler de düzenlenebilecek.