Dönüşümün şifresi

Limontepe'de vatandaşlarla bir araya gelen Ege-Koop Genel Başkanı Hüseyin Aslan, "Kentsel dönüşüm herkesin kendisine göre yorumlama yapıp, uygulayacağı bir proje değildir" dedi

Ege-Koop Genel Başkanı Hüseyin Aslan, İzmir'de kentsel dönüşümün beş temel amaca hizmet etmesi gerektiğini belirterek, " Kentsel dönüşüm herkesin kendisine göre yorum yapıp, uygulayacağı bir proje değildir" dedi. Aslan, bu kez de yine vatandaşların talebi üzerine Limontepe Cemevi'nde düzenlenen toplantıda konuştu. Toplantıda Genel Başkan Hüseyin Aslan'ın yanı sıra Ege-Koop Ankara Temsilcisi ve CHP Parti Meclisi Üyesi Faruk Demir, Ege-Koop Danışma Kurulu Üyesi, İnşaat Mühendisleri Odası eski Başkanı Mehmet Karcı, Ege-Koop Kentsel Dönüşüm Uzmanı Fatma Coşan da hazır bulundu.

"DOKUYA UYGUN OLACAK"
Limontepeliler'in büyük bir dikkatle izlediği toplantıda Aslan, kentsel dönüşümün şifresini açıkladı. Diğer kentlerin aksine İzmir'de dönüşüm uygulamalarının beş temel amaca hizmet etmesi gerektiğini belirten Aslan, "Bir defa uygulanacak hangi proje olursa olsun toplumsal bozulmanın nedenlerini de araştırmalı, öneriler sunmalı. Kent parçalarının geliştirilmesine olanak sağlamalı. Refah ve yaşam kalitesini artırıcı ekonomik kalkınma modelini de içermeli. Fiziksel ve toplumsal çöküntü alanlarında ekonomik canlılık yaratmalı. Kentsel alanların en etkin biçimde kullanımına imkan tanımalıdır. Bunlar yoksa ona kentsel dönüşüm diyemezsiniz" dedi. Kentsel dönüşümüm herkesin kendisine göre yorum yapıp, uygulayacağı bir proje olmadığını, analizler yapılmadan, bölge halkının talepleri dinlenilmeden kent dokusuna uygun dönüşümün mümkün gerçekleştirilemeyeceğini belirten Aslan, "Kentsel dönüşüm çalışmalarına neden oluşturan sorunlar, sadece fiziksel mekanlara indirgenirken, ekonomik, sosyal, ekolojik ve kültürel boyutlar dikkate alınmıyor. Oysa bu dönüşümün doğasına aykırıdır. Baktığınız zaman İzmir gibi hemen her imkanın söz konusu olduğu bir kentte birçok sorunun halledilmiş olması gerekirdi" diye konuştu. Aslan şunları söyledi: "Toplumun sesine kulak vermeden İzmir'de yapılacak herhangi bir dönüşüm çalışması, yaşamın ortasına atılan bir zehir gibi ters ve ciddi sonuçlar yaratacaktır. İngiltere'de de dönüşüm oldu. Ve çok büyük bir başarı elde ettiler. Çünkü süreci iyi yönettiler, ekonomiden çevreye, toplum birlikteliğine büyük önem verdiler. Bizde ise gelir seviyesi düşük insanlarımızın kentin uzağında, hiç alışık olmadıkları bir yaşam alanına sokulmalarından ibaret sayıldı genelde. Ancak biz Ege-Koop olarak 11 ayrı ilçede on bir ayrı modern ve çağdaş yaşam alanları ile bu gidişatı tersine çevirdik ve çevirmeye de devam ediyoruz. Vatandaşları yerlerinden etmeden, depreme dayanıklı yaşanabilir alanlar yaratmaya devam ediyoruz."

BİZE ULAŞIN