İletişim altyapımız Almanya'dan iyi

Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım, Türkiye'nin iletişim altyapısının iyi olduğunu ancak en az üç katına çıkarılması gerektiğini belirtti

Cumartesi 25.05.2013
ABONE OL
Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım, Dünya Bilişim ve Telekomünikasyon Günü nedeniyle Kaya Termal Otel'de düzenlenen panele katıldı. Yıldırım, Türkiye'nin altyapısının Almanya'dan iyi olduğunu ancak orta vadede altyapı yatırımlarının daha fazla artırılmasının şart olduğunu belirterek şöyle konuştu: "Tehlike ne? İki büyük tehlike var. Biri, alt yapımız Almanya'dan da iyi. Almanya'da sık sık kesinti oluyor. Ama bu Almanya'nın altyapısının yetersizliği anlamına gelmez. Problem trafik. Altyapımızdaki iletişim trafiği ne kadar. Yakın tehlike artan trafiği altyapının yeterince karşılayamaması. O nedenle altyapıya çok yatırım yaptık. Bugünkünün üç katına çıkaramazsak orta vadede biz bu gelişmeler tersine döner. Firmaların kısa vadeli hesapları bir kenara bırakıp uzun vadeli, sürdürülebilir büyüme için altyapıya daha çok yatırım yapması gerekiyor. Bu konuda düzenlemeler yapıldı. Ama aynı zamanda mevcut altyapının da daha etkin kullanılması lazım."

"HESABINI YAPMALIYIZ"
Bakan Yıldırım, Türkiye'de IT tabanlı iletişim donanımı ve yazılımının yerelleştirilmesinin zorunluluğuna da dikkat çekerek şunları söyledi: "Biz şu kadar büyüdük, bu kadar büyüdük. Bunlar güzel. Bunun için de bu vatanın evlatlarının ne kadar payı var. Ne kadar alınteri var. Bunun da hesabını yapmamız lazım" Yıldırım, mutlaka IT tabanlı iletişimin donanımını, yazılımı yerelleştirmek mecburiyetinde olduğumuzu belirterek şunları söyledi: "Aksi halde ne kadar büyürsek büyüyelim ben mutlu olmuyorum. Çünkü bizim akıl terimizin, emeğimizin mutlaka olması lazım. Tedarikçilerimize de bu mesajı verin lütfen. Gelip satıp kenara çekilmesinler" Binali Yıldırım, önemli IT şirketlerinin Türkiye'ye daha fazla yatırım yapmaya başladığını ancak henüz istenilen düzeyde olmadığını vurguladı, "Ama henüz istediğimiz düzeyde değil. Biraz zorluyoruz."