Polis-vatandaş el ele

İzmir Toplum Destekli Polis şubesi, vatandaşlarla emniyet güçleri arasında birlikteliği güçlendirmek için, her gün esnafla bir araya gelip sorunlarını dinliyor

Cumartesi 25.05.2013
ABONE OL
Son yıllarda hayata geçirdiği sosyal sorumluluk projeleriyle öne çıkan İzmir İl Emniyet Müdürlüğü, yeni bir projeye daha imza attı. İl Emniyet Müdürü Ali Bilkay'ın talimatıyla İzmir Toplum Destekli Polis Şubesi vatandaşlarla emniyet güçleri arasında birliktelik ve işbirliğini artırmak amacıyla 'Gören gözler' adlı bir proje hayata geçirdi. Bu proje kapsamında ilk olarak esnaf ziyaretlerine başlanırken, 70 görevli polis her gün bölgelerindeki en az 15 esnafı geziyor. Onların şikayetlerini, sıkıntılarını, dertlerini ve suç oluşturabilecek olay veya şahıslar hakkında bilgi alıyor. Yaklaşık bir aydır uygulanan proje sayesinde şuana kadar yaklaşık 5 bin esnaf ziyaret edildi. Yaz sonuna kadar 10 bin esnafın ziyaret edilmesi planlanıyor. Günün bir saatinde karşılarında polis memurlarını gören esnaf da projeyi kısa sürede benimsedi.

GERİ DÖNÜŞLER OLUYOR

Görevli ekiplerin rutin çalışmalarının dışında yürütülen proje kapsamında 70 kişilik ekip günde en az 15 esnafı geziyor. Kısa zamanda bölgelerindeki esnaf tarafından tanınan ekipler ilerleyen günlerde yaşadıkları sıkıntıları, sorunları ve mahallelerinde olan olaylar hakkında bilgi veriyor. Polis ekipleri de esnaf ziyaretlerinde başta kontör dolandırıcılığı, sahte para ve hırsızlık gibi birçok konuda esnafı bilgilendiriyor. Alınan talep ve şikayetler rapor ederek ilgili çözüm noktalarına ulaştırılıyor. Bu sorunlar ve sıkıntıların çözümü yapıldıktan sonra ilgili vatandaş bilgilendiriliyor. Böylece geri dönüş de yapılıyor. Yaklaşık bir aydır uygulanan proje yaz sonuna kadar 10 bin esnafın ziyaret edilmesi planlanıyor. Bu projenin devamında ise özellikle kadın polislerden oluşan ekipler ev ziyaretlerine başlayacak. Özellikle akşam çay saatleri diye tabir edilen 16.00-17.00 arasında gerçekleştirilecek çay ziyaretlerinde ev hanımları ile buluşacak olan polis memurları, onların taleplerini, sorunlarını dinleyecek. Çalışmanın önümüzdeki aylarda başlaması planlanıyor.

MİNİKLERE DERS
İzmir Toplum Destekli Polis Şubesi, geçtiğimiz aylarda da miniklere yönelik bir proje hayata geçirmişti. Anaokullarını kapsayan proje kapsamında minikleri ziyaret eden polis ekipleri onlara özel hazırlanmış çizgi filmler eşliğinde hem polisin görevleri anlatıp hem de bazı konularda bilgi vermişti.