800 bin kişiyle rekor kırıldı

Türkçe Olimpiyatları kapsamında düzenlenen ve 3 gün sürecek "Kültür Şöleni" için 1 milyon ziyaretçi bekleniyordu, ilk gün 800 bin kişi geldi

Pazar 26.05.2013
ABONE OL
İzmir Fuarı'nda 5 kıtadan 140 ülkeden bin öğrencinin katılımıyla gerçekleşen etkinliğe vatandaşlar büyük ilgi gösterdi, kent trafiği kilitlendi. Festivale katılan öğrenciler, ziyaretçilere unutamayacakları bir gün yaşattı. Türkçe Olimpiyatları kapsamında düzenlenen 11. Uluslararası Dil ve Kültür Festivali dün İzmir'de rekorla başladı. Kültürpark'ta 5 kıtadan 140 ülkenin katılım gösterdiği festivali ilk gün tam 800 bin kişi ziyaret etti. Böylece 3 gün boyunca 1 milyon ziyaretçi ağırlaması beklenen festival ilk günden rekora imza attı. Büyük ilgi nedeniyle kent merkezinde trafik kilitlendi. Etkinliğin açılış törenine bazı ülkelerden bakanlar da katıldı.

KÜLTÜRLERİNİ TANITTILAR

Yoğun ilgi Cumartesi günü de devam etti. Uluslararası Dil ve Kültür Festivali'nde Dünyanın dört bir yanından gelerek sahne alan öğrenciler, programa katılanlara unutulmaz anlar yaşattı. 140 ülkeden bin öğrencinin katılımı ile başlayan festivalde, ülkeler kendi stantlarını oluşturdu. Afrika ülkelerinin oluşturduğu stantta öğrencilerin yerel kıyafetleri ve yerel dansları ile Kültür Şöleni'ne gelen vatandaşları coşturdu. Vatandaşlar, Afrika ülkelerinin yapmış olduğu dans ve müzik gösterilerini büyük ilgi ile takip etti. Afrikalı öğrenciler, saç örme ve kına kültürlerini Türklere öğretti. Festivalin açılış saati yaklaştıkça şehir içinde trafik kilitlendi. Kültürpark girişine kurulan turnikelerin önünde de uzun kuyruklar oluştu. Hayatlarında ilk defa farklı kültür, din ve renklerden oluşan bir toplulukla karşılaşan Türk öğrenciler ve velileri, Türkçe konuşan yabancı öğrencilerle kısa sürede kaynaştı. Birbirleriyle fotoğraf çektirmek için yarışan öğrenciler, renkli görüntülerin oluşmasına neden oldu. Kültürpark'ta düzenlenen festival için tam 45 bin metrekare alan ayrıldı. 3,4 ve 5 no'lu hollerde gerçekleşen festivalde, Tarih ve Sanat Müzesi önündeki alana dev çadırda 40 Afrika ülkesi açtıkları stantlar ile kültürlerini tanıttı. 140 ülkenin 17'si kendilerinin hazırladığı özel projelerle stantlarını kurdu. 31 Afrika ülkesi festival için özel Afrika konsepti hazırladı. Romanya, Drakula'nın şatosu ile ziyaretçilerini tarih yolculuğuna çıkardı. Bosna Hersek, Osmanlı sebili yapıp şerbet ikram etti.

HOŞGÖRÜNÜN BAŞKENTİ İZMİR
Atatürk Açıkhava Anfi Tiyatrosu'ndaki açılışta "Türkçe" şöleni yaşandı. Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım, İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, İzmir Vali Yardımcısı Mustafa Harputlu, diplomatlar ve çok sayıda milletvekili ile vatandaşların katılımı ile gerçekleşti. İzmir'in hoşgörünün başkenti olduğunu söyleyen Bakan Yıldırım konuklara seslenerek, "İzmir turizmin de başkenti. İzmir denizciliğin başkenti, İzmir Viktor Hugo'nun hatıralarına konu olmuş, kraliçeye benzetilmiş bir şehir. Bu güzel şehire renk kattınız, güzellikler kattınız" dedi.