Yargı kararları bas döndürdü

Eski Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri Hızır'ın disiplin cezası aldıktan sonra uzman kadrosunda görevlendirilmesi ile başlayan hukuki süreçte farklı kararlar birbirini izliyor

Pazar 26.05.2013
ABONE OL
İzmir Büyükşehir Belediyesi'nde art arda gelen mahkeme kararlarına bir yenisi daha eklendi. Geçtiğimiz haftalarda eski Genel Sekreter Ersu Hızır'ın açtığı davada İzmir 2. İdare Mahkemesi, Büyükşehir Belediyesi'nin Hızır'ı, genel sekreterlik yerine, uzman kadrosunda görevlendirilmesine ilişkin kararının yürütmesini durdurdu. Bunun üzerine Büyükşehir, davayı Bölge İdare Mahkemesi'ne taşıdı. Üst Mahkeme, Büyükşehir'i haklı buldu, 2. İdare Mahkemesi'nin kararını bozdu. Kelimenin tam anlamıyla arapsaçına dönen ve art arda gelen mahkeme kararlarıyla Hızır ve Büyükşehir yönetimi arasındaki soğuk savaş, yeni bir boyut kazanmış oldu. Karar taraflara tebliğ edilmedi, Büyükşehir'in itirazının kabul edildiğine ilişkin mahkeme kararı kısa adı UYAP olan Ulusal Yargı Ağı'na düştü. Bölge İdare Mahkemesi'nin kararı ile Hızır'ın tekrar eski kadrosuna iade edilmesi yönündeki beklentisi de şimdilik ötelenmiş oldu.

CEZADA DA AYNI
Öte yandan Hızır'ın, Büyükşehir Belediyesi Disiplin Kurulu tarafından hakkında verdiği kademe ilerleme cezasında da aynı durum yaşandı. Hızır, uzman kadrosuna atanmasında etken olan disiplin cezasının iptali için İzmir 3. İdare Mahkemesi'ne açmıştı. Mahkeme de kademe ilerleme cezası veren disiplin kurulu kararının yürütmesini durdurmuştu. Bunun üzerine Büyükşehir bunu da Bölge İdare Mahkemesi'ne taşımıştı. Üst mahkeme Büyükşehir'in itirazını haklı bulmuş ve yerel mahkemenin verdiği yürütmeyi durdurma kararını kaldırmıştı. Durum böyle olunca Hızır tekrar uzman kadrosuna atanmıştı. Bu atama üzerine Pervin Şenel Genç de boşalan genel sekreterlik kadrosuna iade edilmişti.