Belenbaşı kiraz festivaline hazırlanıyor

Buca'nın Belenbaşı Köyü'nde 2 Haziran Pazar günü 9'uncusu düzenlenecek olan 'Yörük Kültürü'nü Tanıtma ve Kiraz Şenliği' için hazırlıklar tamamlandı.

Salı 28.05.2013 00:00
ABONE OL
İzmir'in her köşesinden akın eden binlerce kişinin katılımıyla kutlanacak olan festivalin bu yıl ki programı ile ilgili bilgiler veren Belenbaşı Köyü Muhtarı İsmet İlhan, Yörük kültürü ve kirazın tanıtımının yapıldığı festivale, bu yıl yeni açılan organik pazarın da çok ziyaretçi çekeceğini vurguladı.
Buca Belediyesi, Buca Kaymakamlığı ile Belenbaşı Köy Muhtarlığı'nın düzenlediği Yörük Kültürü'nü Tanıtma ve Kiraz Festivali'nde on binler türküler ile coşarken Belenbaşı'nın en iyi kirazı seçilecek ve üreticiler ilk 3'e girmek için yarışacak.

İMBAT RÜZGARININ KİRAZI KEMALPAŞA İLE YARIŞIYOR
Festivale ev sahipliği yapan Belenbaşı Köyü Muhtarı İsmet İlhan, festivalin bu yıl ki programı ile ilgili olarak şu bilgileri verdi: '9. Yörük Kültürünü Tanıtma ve Kiraz Festivali 2 Haziran Pazar günü saat 11.00'de yapılacak olan törenle açılacak ve halk oyunları gösterileri ile sürecek. Festivalde, Türk Halk Müziği sanatçıları Musa Eroğlu, Ali Çakar ve Zeynep İlhan türküler seslendirecek ve İzmirlilerin çok sevdiği Mikrop sahne alacak. En iyi kirazı seçeceğiz ve el emeği yarışmasında Belenbaşılı kadınlarımız yaptıkları el işi ürünler ile yarışacaklar. Belenbaşı kirazı çok lezzetli bir kirazdır bu nedenle En iyi kiraz yarışması yapıyoruz. Kirazımız imbat rüzg'rı alır, deniz seviyesinden 400 metre yükseklikte yetişir ve lezzet bakımından Kemalpaşa kirazı ile yarışır.'

ORGANİK PAZAR VE YÖRÜK YEMEKLERİ
Köylerinin Yörük köyü olduğunu ve yetiştirilen ürünlerinin yanında Yörük ve Türkmen kültürünü de ön plana çıkararak geleneklerini yaşatmayı amaçladıklarını söyleyen Muhtar İsmet İlhan, 'Köyümüzde nisan ayı sonunda açılan 'Organik Pazar'ın tanıtımının yapılacak olmasına da önem veriyoruz. Ziyaretçilerimiz Organik Pazar'da kekik turşusundan çitlembik turşusuna kadar Belenbaşı'nda yetişen organik ürünleri tadacak. Öte yandan Yörük yemekleri katılımcılara ikram edilecek. Festival, Buca Kaymakamlığı, Buca Belediye Başkanlığı ve Büyükşehir Belediye Başkanlığı ve Belenbaşı Köy Muhtarlığı'nın destekleri ile yapılıyor. Kaymakamımız Şenol Bozacıoğlu, Belediye Başkanımız Ercan Tatı ve Büyükşehir Belediye Başkanımız Aziz Kocaoğlu'na verdikleri desteklerden dolayı teşekkür ediyorum' şeklinde konuştu.
Muhtar İlhan, geçen yıl festivale 30 bin ziyaretçinin katıldığını, bu yıl 35 bin kişiyi ağırlamayı hedeflediklerini belirterek, festivale tüm halkı davet ettiğini sözlerine ekledi.