Hizmet etmek isteyen makam peşinde koşmaz

İşadamı Abdullah Kavuk, ülkesine, kentine hizmet etmek isteyenin bir mevki ya da makam peşinde koşmaması gerektiğini vurguladı, "Siyaset defterini kapattım. Bizim asıl derdimiz hizmet" dedi

Salı 28.05.2013
ABONE OL
Gediz Üniversitesi Mütevelli Heyeti Başkanı ve Kavuklar Grup Yönetim Kurulu Başkanı Abdullah Kavuk, "Bir şeyler yapma heyecanım yüzünden siyasette aday oldum. Yoksa siyasete ilgi duyan bir işadamı bunun faturasını ciddi şekilde öder. Ben bu faturaları hala ödüyorum. Bedelden kastım, önde olursanız, gariban mantığıyla biraz daha öne çık denilirdi. Bir gün, "Niye bu kadar üstüme geliyorsunuz?" dedim. "O kadar büyümeseydin" dedi biri. Böyle bir mantık olabilir mi! Oğlum da yanımdaydı. Bir gence nasıl anlatacağız bunu. Onun için siyaset defterini kapattım. Hizmet etmek istiyorsanız her yerde hizmet edersiniz. Bizim meselemiz de bu" dedi.
Gediz Üniversitesi önemli bir adımdı.
Üniversite sosyal sorumluluk olarak baktığımız bir adımdı. Ülkenin kalkınmışlığı, gelişmişliği için oturması gerekeli bir şey eğitim. En çok kaynağı o alır. Biz ne diyoruz: "İzmir, kongreler şehri olsun." Kongre merkezi var mı? Yok. Otel var mı? Yok. En çok kongreyi kim yapar? Eğitim kurumları. Dünyayı takip ederler. Yeni buluşlar, yeni sistemler eğitim kurumlarında konuşulur. İstanbul'da 40'ın üzerinde vakıf üniversitesi var. İzmir'e geliyorsunuz 5 tane. Bunların arasında tamamen halka mal olmuş, direk patronların da belli olmadığı, gönüllülük esasıyla kurulan Gediz ve Şifa üniversiteleri var. Buraya destek veren insanların beklentileri önemli. Hiçbir şey beklemeden milyon dolarlar veriyor, İzmir için çırpınıyor bu insanlar.

1000 YABANCI ÖĞRENCİ

Gediz Üniversitesi olarak hedefleriniz...
Hedeflerimiz büyük. Mesela 1000 yabancı öğrenciye ulaşmak istiyoruz. Şu anda 270 civarında. 1000 yabancı öğrenci demek, 1000 yeni yabancı İzmirli demek. Bizim okulumuzda okuyan öğrenciler, ülkelerinde önemli görevler üstlenen kişilerin çocukları, akrabaları... Tanzanya'nın Milli Savunma Bakanı Ankara'da okumuş. Savunma bütçesinde Türkiye'ye kaynak veriyor, savunma sanayisine yönelik ürünleri ülkemizden alıyor. Gönüllü 1000 İzmirli yabancı öğrenci düşünün. Ayrıca yıllar içinde, her sene 200-250 kişi ülkesine dönecek. Üç yıl gibi kısa sürede bu noktaya gelebilmek bizim için çok önemliydi.
Seyrek'teki kampüsünüzün yanındaki arazilerle ilgili gelişme var mı?
Şu anda TOKİ'yle ilgili kısımlar çözülmek üzere. Otoparklar genişliyor. Toplamda 350 dönüme çıkmış olacağız. İmar edip, yeniden şekillendireceğiz. Üniversite demek, 24 saat yaşayan bir yer demek. Okuldaki öğrencilerin yüzde 20'sinin yabancı olması ile bambaşka bir ortam olacak. Çok hızlı mesafe aldık. Gönüllü bağışlar ve gönllü çalışmalar çok önemli. İzmir'de büyük bir kampüse sahip tek vakıf üniversitesi biz olacağız gibi. Ayrıca Atatürk Organize Sanayi Bölgesi ile işbirliği yapacağız. Orada meslek yüksek okulu açmak istiyoruz. Onların da üniversite kurma düşünceleri var. Desteğe hazırız. İzmir, sosyal dokusu ile üniversiteler şehri olabilecek bir yer. Bunu rekabet gibi algılamak çok yanlış. Önemli olan eğitim konusunda çalışmak. Öğretim kadromuz 300'e yaklaştı. 5 yılda 5 bin öğrenci hedefliyorduk. Bu sene geçeceğiz. 5 yıldızlı eğitim, 5 yıldızlı kampüs hedeflerimiz vardı. Yeni hedefler koyduk. Sağlık kampüsü ile 7 bin öğrenci standartına ulaşmak istiyoruz.

TIP FAKÜLTESİ

Tıp Fakültesi Hastanesi çalışmalarınızı anlatabilir misiniz?
Türkiye'nin en iyi üniversite hastanesini yapmak istiyoruz. Çiğli'de yer bağışını yapan ablamıza borcumuz var. Hatice Fahriye Yağcı teyzemizin adını vereceğiz. Konsept projeler tamamlandı. İzmir'de bir seferde yapılmış en büyük bağışı sayın bağışçımız yaptı. Kendisine bir kez daha teşekkür ediyorum.
Çiğli ve Seyrek üniversiteniz ile ciddi bir ivme kazanıyor.
Üniversiteler gittiği yeri değiştiriyor. Bilimsel hareketlilik, gençlik hareketliliği ile bambaşka bir ortam oluyor. Ayrıca hastanemiz ile bölgesel ihtiyaçları karşılayacağız. Ciddi bir hareket getireceğiz.
Hayalinizdeki hedefler nedir?
Biz burada bir oyuncuyuz. İzmir'e katkımız olsun diyoruz. Varlık ya da yokluk sana ait bir şey değil. İzmir'de çok zengin insan var. Biz diyoruz ki "Gayrimenkul sektöründe sembol proje olsun. Gönüllülerle kurduğumuz üniversite sembol proje olsun... Yaptığımızın en iyisini yapmak istiyoruz. Babamın öğretisidir: Ne iş yapıyorsanız en iyisini yapacaksınız. Biz bunun gayretindeyiz. İster sosyal sorumluluk ister maddi, fiziki olarak neye katkıda bulunduysak, İzmir'in değerleri, malıdır. Burayı memleket seçmişiz. Burası için çalışıyoruz.

GÜN GELİR GİDERLER

Çimento fabrikaları sizce taşınmalı mı?
Bornovalıyız. Bornova'da 2 çimento fabrikası var. Bunlar çok keyif alınacak yapılar değil. Geçmişte sanayinin başladığı yerde kurulmuşlar. İzmir'in nüfusu 4 milyon olmuş. Çimento fabrikalarının bulundukları arazilerin değeri, fabrika değerinin üstüne çıkmaya başladığı zaman kendiliğinden giderler. Bu ekonomik bir kuraldır. Gitmelerini de isterim. İstanbul'da 2-3 fabrika taşındı.
EXPO adaylığımız çerçevesinde Valimiz görevinden ayrıldı. Bu süreci etkiler mi?
Ben EXPO'yu alacağız falan diye bakmıyorum. EXPO bize zihniyet devrimini gerçekleştirecek ortamı hazırlayacak bir proje. Süreç tayinle etkilenmez. Sayın valimizi çok seviyoruz. Kendisini Gediz Üniversitesi Vakfı olarak üniversite mütevelli heyetine almak istediğimizi ilettik. Olumlu karşıladı. İzmir'le bağlarının kopmaması için böyle bir önerimiz oldu. Böylece biz onu İzmir'den koparmayacağız.

AİLE BAĞLARI

Ailenize çok bağlısınız.
"Benim oğullarım, benim kızlarım" bize, Anadolu kültürüne ters bir şey. Hiçbir şey size ait olan değildir. Sizin önderlik görevleriniz var. Yapmanız gereken kendi kültürünüze uygun, kendi standartlarınızı yaşama örneği olmanız gerekiyor. Dedemin yanında babam beni kucağına almamıştır. Niye biliyor musunuz? Ben sadece bir baba olarak çocuklarımın oluşumunda varım. O artık insanlığa ait bir varlık. Biz sadece doğru rol model olabiliriz. Yapmaya çalıştığımız bu. Onlar iyi işler yaparsa mutlu oluruz. Baba-oğul birlikte çalışması kolay değil. Şu anda iyi gidiyor. Grubumuzda herkesin görevi var. Aileden sadece çocuklarım olarak değil diğer aile fertlerinin de görevleri var. Bizim görevimiz onları koordine etmek. "Hazır danışman var" diyorlar. "Bizim google var. Ona soralım" diyorlar.

Torun bekliyor
Abdullah Kavuk, oğlu Metehan Kavuk'un eşi Beril Kavuk'un yakında anne olacağını söyledi, "Bütün aile çok mutluyuz. Bu bizim ilk torunumuz olacak" dedi.

5 YILDA 5 KAT BÜYÜME HEDEFİ
Kavuklar Grubu hakkında bilgi verebilir misiniz?
Geçen yıl 615 milyon lira ciro yapan bir grup olduk. 1500'e yakın çalışanımız oldu. Bizim için şirket zenginliği çalışanların mutluluğu ve refahıdır. Sonuçta biz sadece orada yönlendireniz. Gayrimenkul alanına daha çok yoğunlaşmak istiyoruz. Otomotivde görüşmeler var, yeni markalar dahil olabilir. Mürekkeple ilgili yatırımımız vardı. Ambalaj sanayi şirketi var. 43 yıllık geçmişiyle akaryakıt, otomotiv, gayrimenkul geliştirme, beton, prefabrik, sigortacılık, tarım ve hayvancılık, matbaa mürekkep üretimi sektörlerinde faaliyetlerimizi sürdürüyoruz. İçinde alışveriş merkezi, rezidans ve ofis barındıran; 550 milyon dolarlık yatırım değeri taşıyan 600 bin metrekarelik projeleri 2015'te tamamlamayı hedefliyoruz. 2011 yılında koyduğumuz 5 yılda 5 kat büyümeyi hedefimizi gerçekleştirmeye yaklaşıyoruz.