Swoboda'ya rest çekti

Ege-Koop Genel Başkanı Hüseyin Aslan, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'na tavır alan Avrupa Parlamentosu Sosyalist Grubu Başkanı Hannes Swoboda ile 11 Haziran'da yapacağı görüşmeyi iptal etti

Çarşamba 29.05.2013
ABONE OL
CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun, Suriye Devlet Başkanı Esad ile Başbakan Erdoğan'ı kıyasladığı için kendisinden yazılı açıklamayla bunu düzeltmesini isteyen Avrupa Parlamentosu Sosyalist Grubu Başkanı Hannes Swoboda'yla görüşmesini iptal etmesinin ardından bir iptal de Ege-Koop Genel Başkanı Hüseyin Aslan'dan geldi. Aslan da, Swoboda ile çok önceden programlanmış 11 Haziran tarihindeki görüşmesini Kılıçdaroğlu'na yönelik tavrından dolayı iptal ettiğini açıkladı. Strazbourg'da gerçekleşmesi planlanan görüşme için Aslan, "Swoboda'nın sergilediği kaba tavır, konukseverlikle bağdaşmayan, Kılıçdaroğlu'nun şahsında Türk Ulusu'na ve Türkiye Cumhuriyeti Devleti'ne yönelik bilinçaltında taşınan hasmane düşüncenin yansımasıdır, açığa çıkmasıdır. Bu yüzden kendisi ile görüşmekten vazgeçtim" dedi. Aslan, Swoboda ile 11 Haziran tarihinde görüşme yapmayı planladıklarını ancak CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'na yönelik yakışıksız tavrından dolayı bu görüşmenin gerçekleşmeyeceğini söyledi. Swoboda'nın son derece kaba bir davranış sergilediğini ve bunun asla kabul edilemeyeceğini belirten Aslan şöyle dedi: "Avrupa haritada sadece bir kıtanın adı değildir. Avrupa, düşünce ve ifade özgürlüğünü, temel insan haklarını ve her zeminde eleştiri hakkını esas alan bir değerler bütünüdür. Swoboda'nın, Türk iç politikasının bir unsuru gibi kendisine rol biçerek 'CHP'nin Türkiye'yi ileri götürmesi lazım. CHP bölünmüş durumda' şeklinde yorum yapması, diplomatik nezakete ve ev sahipliği konumuna uymadığı gibi hiçbir koşulda da mazur görülemez."

"ONURLU BİR TAVIRDI"
Swoboda'nın tavrının gerekçesi ne olursa olsun, diplomatik inceliğe, ifade özgürlüğüne ve Avrupa moral değerlerine taban tabana zıt olduğunu belirten Aslan, "Esasında Swoboda'nın etik dışı, konuk severlikle bağdaşmayan, Türk iç politikasına müdahale niteliği taşıyan iktidar yanlısı, incitici tutumu, Kılıçdaroğlu'nun şahsında Türk Ulusu'na ve Türkiye Cumhuriyeti Devleti'ne yönelik bilinçaltındaki hasmane düşüncenin yansımasıdır, açığa çıkmasıdır. Sayın Kılıçdaroğlu'nun Swoboda'nın bu saygısız tutumu karşısında tepki göstermesi, görüşme talebini geri çekmesi de meşru, haklı, onurlu ve ciddi devlet adamına yakışan bir hareket tarzı olmuştur" diye konuştu. Aslan, "Tüm siyasi partilerin, medyanın ve sivil toplum örgütlerinin toplu bir şekilde Swoboda'nın milletimizi inciten, Türk iç politikasına müdahale niteliği taşıyan bu çirkin tavrına tepki göstermesi gerekirdi"dedi.