Çevre rezaleti

Türkiye'nin 3. büyük şehrinde çirkin görüntüler bitmiyor. Çok sayıdaki harabe binanın ardından nükleer atık skandalıyla sarsılan İzmir, şimdi de tıbbi atıklarla gündeme geldi

Perşembe 30.05.2013
ABONE OL
İzmir'de vurdumduymazlığa bir yenisi daha eklendi. Geçtiğimiz günlerde İzmir'de atıl durumda birçok binanın bulnduğunu söyleyen eski Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay, "Kentin en merkezi ve en değerli yerlerindeki bu çirkin görüntülere son verilmeli" demişti. Harabe binaların yıllardır çirkinlik abidesi olarak ortada durması yetmezmiş gibi, bir süre önce nükleer atık skandalıyla sarsılan İzmir, bu kez de Balçova Barajı'nın yakınında bulunan tıbbi atıklarla tepki topladı. Olayı ortaya çıkaran Ege Yaban Hayatı ve Avcılık Federasyonu Başkanı Ersin Düzyol, "Balçova Barajı'nın koruma havzası içindeki bölgede, 'Dikkat Tıbbi Atık' yazılı torbalar gördük. İçinde kan olan şırıngalar var. Bu skandal" dedi.

SUÇ DUYURUSU

Karabağlar İlçesi'ne bağlı Tırazlı köyüne TOKİ konutlarının bulundğu bölgeden gidişte Yağbelen Tepesi'nin karşısında kalan patika yolda inceleme yaparken tıbbi atıklarla karşılaştıklarını anlatan Ersin Düzyol, "İlk olarak birkaç tane şırınga benzeri malzemeyle karşılaştık. Bölgeye zaten yasak olmasına rağmen molozlar atılıyor. Yaklaşık 50 metre kadar daha ileriye gittiğimizde daha korkunç bir manzarayla karşılaştık. Tıbbi atık yazan sarı torbalar gördük. Çevresinde de şırınga benzeri, içinde kan gibi kırmızı maddeler bulunan malzemeler tedirginliğimizi arttırdı" dedi. Siyah çöp poşetleri içinde sarı tıbba atık torbalarının bulunduğuna işaret eden Düzyol, "Torbaların içinde ne var bilmiyoruz. Bir insana ait parçalarda olabilir, pansuman malzemeleri de olabilir. Ancak her durumda tıbbi atıkların böylesine güzel bir doğanın ortasına atılmaması gerekirdi. Bu konuda yetkililerin gerekli önlemleri almasını ve bu atıkları atanları tespit ederek cezalandırılmasını istiyoruz. Bu konuda gerekirse suç duyurusunda bulunacağız" diye konuştu. Mızraklı Avcılar ve Atıcılar Derneği Başkanı Hasan Yaltırık da, "Biz avcılar olarak zaman zaman toplumda kötü kişiler olarak gösteriliyoruz. Oysaki bizler de tıpkı ormanlarda çalışan görevliler ve köylüler gibi ormanın bekçileriyiz. Gördüğünüz gibi bu molozların, tıbbi atıkların doğal yaşamın ortasına bırakılması ciddi bir sorundur" şeklinde konuştu.