Arkas, vergi şampiyonu

Arkas Holding Yönetim Kurulu Başkanı Lucien Arkas, 5 milyon 142 bin liralık vergi ile İzmir rekortmenliğini yine kaptırmadı

İzmir Vergi Dairesi Başkan Vekili Ferhat Alemdar, İzmir'in 2012 yılı gelir ve kurumlar vergisi rekortmenlerini açıkladı. Arkas Holding Yönetim Kurulu Başkanı Lucien Arkas 5 milyon 142 bin liralık hesaplanan vergi ile İzmir'in vergi rekortmenliği ünvanını kaptırmadı. Özkardeş Grubu'nun Yönetim Kurulu Başkanı Nail Özkardeş 3 milyon 12 bin lira vergi ile ikinciliğini bu yıl da korudu. Bu yılın üçüncüsü 2 milyon 80 bin lira vergi ile Arkas Holding Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Bernard Lucien Arkas oldu. Muharrem Pehlivanoğlu 1 milyon 934 bin lira vergi ile dördüncü, Ali Pehlivanoğlu ise 1 milyon 646 bin lira vergi ile 10'uncu sırada yer aldı. 5'inci sırada yer alan rekortmen ise isminin açıklanmasını istemedi. Gelir vergisinde ilk 100'daki 20 kişi isminin açıklanmasını istemedi. Ege Bölgesi Sanayi Odası Eski Meclis Başkanı Mehmet Tiryaki, Yaşar Holding Yönetim Kurulu Başkanı İdil Yiğitbaşı, Bakioğlu Holding Yönetim Kurulu Başkanı Cem Bakioğlu gibi isimler de ilk 100 listesinin ön sıralarında yer aldı.

KURUMLARDA PHİLSA
İzmir'in kurumlar vergisi şampiyonu ise 164 milyon 560 bin lira hesaplanan vergi ile Philsa Philip Morris Sabancı oldu. 2'inciliği MSC Gemi Acentalığı 37 milyon 19 bin lira ile alırken, 3'üncü JTI Tütün, 4'üncü Gediz Elektrik, 5'inci Marport Liman İşletmeleri oldu. JTI Tütün Ürünleri, Pınar Süt, Akdeniz Kimya ve İmbat Madencilik de ilk 10'a girmeyi başardı. Listeye 7'inci sıradan giren firma ise isminin açıklanmasını istemedi. Geçen yıl olduğu gibi bu yıl da İzmir'in kira şampiyonu isminin açıklanmasını istemezken, ikinciliği yine 617 bin lira hesaplanan vergi ile Ali Dönmez Boyalı aldı. Üçüncü Rami Berki, dördüncü Nazmi Filibeli oldu. Kavuklar Grubu Yönetim Kurulu Başkanı Abdullah Kavuk, Metin Akdurak gibi isimler de kira şampiyonları arasında yer alırken, avukatlarda Hasan Bumin Anal, yeminli mali müşavirlerde Turan Öztürk şampiyon oldu.

ÖSEN'LERDEN 4 KİŞİ LİSTEDE
Bu yılın sürpriz rekortmenleri ise otomotiv sektörünün önde gelen kuruluşu CMS Grubu'nun Sahibi Ösen ailesinden geldi. Ösen ailesi ilk 10 rekortmen listesine 4 kişiyi sokmayı başardı. Bertuğ Ösen 1 milyon 750 bin lira vergi ile 6'ıncı, Cavidan Ösen 1 milyon 749 bin lira ile 7'nci., Berat Ösen 1 milyon 776 bin lira ile 8'inci, Büşra Ösen 1 milyon 744 bin lira ile 9'uncu olmayı başardı.

BİZE ULAŞIN