İzmir, bir 5 yıl daha kaybetti

AK Parti millletvekilleri, İzmir'de CHP'nin hizmet değil, ideoloji üzerinden siyaset yaptığını söyledi, "CHP'ye MHP de destek verdi, hizmetler için 5 yıl daha kayboldu" ortak görüşünde birleşti

İzmir'de CHP, yeniden birinci parti olmasına rağmen, 2009'daki yerel seçimlere göre önemli ölçüde kan kaybederken, AK Parti ise başarı grafiğini yükseltti, oy oranını yüzde 31 civarından yüzde 35'in üzerine yükseltti. 2009 yerel seçimlerinde İzmir'de sadece 1 ilçede seçimi kazanabilen AK Parti, bu seçimde başarısını artırarak Kemalpaşa, Kınık, Torbalı, Ödemiş, Menderes ve Selçuk'u kazanmayı başardı. Yerel seçimleri değerlendiren AK Parti İzmir Milletvekili Nesrin Ulema, "İzmir'in 5 yılı daha kayboldu" derken, Aydın Şengül "İzmirli hizmet istemiyor. İzmir kendi kararını kendisi verdi. Bize saygı duymak düşer" diye konuştu.

KUTUPLAŞMA SİYASETİ
İzmir' de yerel seçimin ötesinde bir seçim yaşandığını savunan Şengül, şunları söyledi: "Bu seçimde projelere bakılmadı. Kutuplaşma üzerine siyaset yapıldı. Birçok ilçede AK Parti'nin adayları CHP'nin adaylarına göre çok daha iyi kampanya yürüttü. Ancak İzmirli seçmen ideolojiye oy verdi. CHP'ye takdir ederek oy atmadılar. AK Parti karşıtlığı üzerinden oy verdiler. MHP ile içgüdüsel bir koalisyon oluşturuldu. MHP'li seçmenin büyük bir bölümü CHP'de bloklaştı. 2009'da yaşadıklarımızı yeniden yaşadık. İzmirli hizmet istemiyor. İzmir'in çok gelişip gelişmemesi İzmirlinin çok umurunda değil. Türkiye'de işsizlik oranı 9.7. İzmir'de ise işsizlik oranı 14.5. Türkiye ortalamasının üzerinde. Sandığa hiç gitmeyen seçmen kazanma umuduyla sandığa gitmeye başladı. Belli oranda oylarımızın düşmesinde etkili oldu."

İDEOLOJİK KARAR
İzmir Milletvekili Nesrin Ulema, da İzmir özelinde şöyle: değerlendirdi:"İzmir'de çok değerli bakanımız Binali Yıldırım Büyükşehir adayımızdı. Bununla ilgili oylarımızı büyük oranda artırdık. CHP tarafına baktığımızda İzmir'de oyları yüzde 56'lardan 49'lara düştü. 6 ilçeyi kazandık. Amacımız İzmir'de ideolojik karar verilmemesi, hizmetlerin üzerinden karar verilmesi yönündeydi. Fakat seçimler genel seçim havasında yürütüldü. CHP yapmadığı, yapamadığı hizmetleri anlatmak yerine genel siyaset üzerinden kampanyalarını yürüttü. 5 yıl daha İzmir'in geleceği kayboldu. 10 yıllık geçmişi değerlendirdiğimizde bunu görüyoruz. Tabii ki İzmir'in kararıdır, saygı duyuyoruz. İnşallah CHP İzmir'de 5 yıllık dönemde mazeret üretmez, İzmirli'ye hizmet için koşturur ve İzmir kaybetmiş olduğu yılları 5 yıl içinde telafi eder."
BİZE ULAŞIN