Organ bağışı için seferber oldular

Ege Üniversitesi; öğretim üyesiyle, öğrencisiyle, uzmanıyla el ele verdi; yaşam kurtaracak bağışların yaygınlaşması için "Her Bağış Bir Gülüş" isimli projeyi hazırladı ve tanıtımını yaptı

Ege üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi, topluma hizmet uygulamaları dersi kapsamında hazırladığı ve bütün üniversitenin destek verdiği, "Her Bağış Bir Gülüş" isimli projeyi tanıttı. Diş Hekimliği Fakültesi öğretim üyeleri Prof. Dr. Zuhal Tuğsel, Doç. Dr. Dilşah Çoğullu, Doç. Dr. Banu Koyuncu ve Doç. Dr. Esin Alpöz yürüttüğü projeye öğrenciler de destek veriyor. Öğrencileri ve öğretim elemanları için düzenlenen bilgilendirme toplantısına katılan Ege Üniversitesi Organ Nakli Koordinatörü Nurşen Aktuğ, organ nakli bekleyen hastaların en şanslı olanlarının böbrek bekleyenler olduğunu söyledi, şöyle dedi: "Onlar diyalize bağlı bekleyebiliyorlar. İleriki yıllarda böbrek yetmezliği hastalarının sayısı yüz binlerin üzerine çıkacak. 2013 verilerine göre 1500 kişi organ nakli beklerken hayatını kaybetti. Bu da organ bağışının önemini gösteriyor. Ege bölgesi olarak bağışta iyiyiz ama Türkiye genelinde organ nakline yetemiyoruz."

DİYALİZ YETERLİ DEĞİL

Doç. Dr. Mümtaz Yılmaz, diyalizin kendi başına yeterli olmadığını söyledi, "Bunun için de ameliyatı kaldırabilecek hastaların nakil olmasında büyük yarar var. Diyalizle nakil karşılaştıracak olursak, nakil daha etkilidir. Bugün yüz hasta diyalize girse ancak seksen tanesi yaşar. Nakilde ise yaşam oranı daha yüksek" dedi.
BİZE ULAŞIN