HÜLYA DİNÇEL: İzmir'in yabancı gelini: Natali

Tam bir İzmirli oldu Natali. Tam 10 yıldır tanışıyoruz dostumla. Yaşamımda Natali kadar çalışkan ve belirlediği hedeflere uçarak koşan çok az insan gördüm. Natali, yaşadığı şehre ve insanlarına fayda sağlamak için deliler gibi çalıştı yıllarca. Hikayemizi en iyisi baştan anlatayım. Soyer Kültür ve Sanat Fabrikası'nın Genel Koordinatörlüğü görevindeydim. Bir gün odama minyon, gözleri çakmak gibi, muhteşem bir beden yapısına sahip bir hanım girdi. Elinde de bir dosya, "Hülya Hanım şimdi bir şey söylemeyin, dosyamı inceleyin, lütfen sonra karar verin. Ben sanata ne kadar önem verdiğinizi araştırdım, öğrendim. Aradığınız kişiyim benim" dedi, bir çırpıda ve kayboldu. Ben şaşkın, dosyayı incelemeye başladım.

TALİHSİZ KAZA İLE SAKATLANDI
Natali; dünyaca ünlü balet Nureyev'in öğrencisiydi. Bolşoy Balesi'nde baş balerin olarak çalışmış ve 'Kuğu Gölü'nü oynarken talihsiz bir kaza ile sakatlanmıştı. Sonrasında da bir Türk denizci ile evlenerek ülkemize gelmişti. Soyer Kültür Sanat'ta Natali ile bale okulu kurduk ve yıllarca çok güzel minik balerinlerin yetişmesine vesile olduk. Sonra bir gün Natali geldi ve bir porejesi olduğunu bunu geliştirmemi istedi. Müthiş bir düşünceydi. Türk, Rum, Ermeni, Yahudi, Kazak, Roman, Kürt. Yani tüm zenginliklerimizin müziklerin ve foklorik danslarını baleyle birleştirip bir sanat yelpazesi yaratmak istedi. Hemen projeyi daha zenginleştirdik. Adını da 'Aganta Burinta' koyduk. Ani rüzgara karşı yürüyecektik. Olmadı, şansızlıklar çıktı. Natali de Soyer'in dışında bu mayadan kalkarak 'Kök'leri yarattı. Kökler için çılgın bir mücadele verdi. Banka kredileri çekip salonlar kiraladı. Tüm elindekini avucundakini bu yolda tüketti. Belediyelerin İzmir'deki tüm belediyelerin kültür müdürlüklerini aradım. Büyük şehre gidildi. Hepsi bu koca çocuk topluluğunu, kendilerine hediye gibi çalıştırmak istedi koca İzmir'de bir, iki belediye küçük harçlık olabilecek bedelle bu emeğe saygı gösterdi. Kökler Çocuk Dans Topluluğu, Bulgaristan'daki Dünya Folklor Şampiyonası'nda dünya şampiyonu oldu. 30 kişilik gruptan imkansızlık nedeniyle sadece Bakanlığın yol masraflarını karşıladığı 19 dansçı çocuk 23 Ağustos-2 Eylül 2012 günleri arasındaki şampiyonaya katılabildi. 42 ülkeden 9 kategoride 100 grubun katıldığı yarışmada çocuk dansları alanında Kökler, altın madalya ve en iyi kareografi ödülünü aldı. Daha sonra 2013'de de bu minnoşlar yine dünya şampiyonu oldu.

DESTEK BEKLİYOR

Kökler Çocuk Dans Topluluğu Kurucu Sanat Yönetmeni Natalia Ulutaş, UNESCO ve Avrupa Birliği tarafından desteklenen yarışmaya katılmaktan her zaman büyük onur duyduklarını belirtti. Ulutaş, daha önce 5-15 Temmuz 2012 tarihleri arasında yine Bulgaristan'da düzenlenen Avrupa Halk Dansları Şampiyonası'nda da altın madalya kazandıklarını hatırlattı ama olamadı, yeterli sahiplenmeyi başaramadı koca İzmir. İzmir bu muhteşem çabaya sahip çıkmaya mecbur diye düşünüyorum sevgili okurlarım. Mustafa Erdoğan'nın sınırsız maddi imkanla yaptığını Natali, yıllar önce ondan çok önce yaşama geçirdi. İzmir'in ilkleri arasına koydu. Büyükşehir Belediyesi'nin balıklama atlayarak sahiplenmesi gereken topluluğa, uzaktan bakılması çok kırıcı. Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu'na konu mutlaka ulaşmamıştır. Ulaşsa asla ortada bırakmazdı bence! Ben Karşıyaka Belediyesi'nden çok umutluyum. Hüseyin Mutlu Akpınar bu yazıyı okur okumaz kesinlikle sahiplenecektir bu güzelim 'Kökleri'. Arkas'ın da duyarsız kalacağını düşünmüyorum. Ülkemize 3 kez Avrupa ve Dünya şampiyonluğu getiren minikleri üzmek İzmir'e yakışmaz değil mi sevgili okurlarım.

BİZE ULAŞIN