Yarımada'da şenlik havası

Alaçatı Ot Festivali'ni 5'inci kez düzenlediklerini belirten Başkan Dalgıç, "Kültür mirasını yörelere kazandırmak ve uluslararası tanıtımını yapmak niyetindeyiz" dedi

Alaçatı Sanat ve Kültür Derneği çatısı altında Çeşme Belediyesi'nin destekleriyle bugün sona erecek olan 5'nci Alaçatı Ot Festivali'nin basın toplantısı ve gala yemeği İmren Han Otel'de düzenlenen gecede gerçekleşti. Çeşme Garnizon Komutanı Binbaşı Yücel Ercan, Çeşme Belediye Başkanı Muhittin Dalgıç, Urla Belediye Başkanı Sibel Uyar, Bornova Belediye Başkanı'nı temsilen Meclis Üyesi Mehmet Poyraz, Çeşme Cumhuriyet Başsavcısı Mehmet Akif Aktaş, Alaçatı Sanat ve Kültür Derneği Başkanı Ömer Önal, Alaçatı Gönüllüsü Tülin Onaner, festival gönüllüleri, basın mensupları ve cemiyet hayatının tanınmış isimleri katıldı. İlk yapılan Alaçatı Ot Festivali'nin bir gün olduğunu hatırlatan Çeşme Belediye Başkanı Muhittin Dalgıç,"Arapsaçı" temasıyla bu yıl 5'ncisi yapılan festivalin 4 gün süreceğini kaydetti. Her yıl bir önceki yıllarda yarışan yemeklerin kitaplaştırıldığını kaydeden Başkan Dalgıç, "Festivalin en önemli kazanımlarından biri bu bölgede yapılan yemeklerin bir sonraki yıl kitaplaştırılarak dağıtılmasıdır. Bu bir kültür mirasıdır. Geçtiğimiz yıl 80 yaşlarında bir nine, mikrofondan ödül kazandığı yemeğin yapılışını bizlere anlattı ve kaynanasından öğrendiğini söyledi. Bu kültür mirasının aktarımının en güzel örneklerindendir" diye konuştu.

YÖRE HALKI SAHİPLENDİ
Seçim yarışına da Çeşme için 9 merkez, 9 marka, 9 festival diye çıktıklarını belirten Başkan Dalgıç, Alaçatı Ot Festivali örneğini verdi, şöyle devam etti: "Çeşme Yarımadası'nı kendi öz ve geleneklerinden çıkan festivalleriyle, hem kültür mirasını yörelere kazandırmak hem de uluslararası tanıtımını yapıp çoğaltmak niyetindeyiz. Bu sene Alaçatı'nın ve festivalin sivil inisiyatif tarafından kucaklanılması benim en önemli gördüğüm noktalardan biridir. En büyük arzum biz o günleri göremesek bile bu festivallerin 50'nci, 100'ncülerinin gerçekleşmesidir. Halk festivali sahipleniyor; belediye de bunun hamilliğini yapıyor, fiziki desteğini sağlıyor." Geçen yıl yapılan 4. Alaçatı Ot Festivali'ne yaklaşık 5 bin kişinin katıldığını kaydeden Başkan Dalgıç, geçen yıl ki festivali 5 milyon Türk Lirası dolaylarında bir ciro yaptığını belirtti. Festivale ilk günden beri maddi hiçbir şey düşünmeden birçok kıymetli insanın destek verdiğini vurgulayan Alaçatı gönüllüsü Tülin Onaner ise bu sene festivalde yenilikler de olduğunu; festival süresince sergiler, meşhur gurmeler tarafından otlu yemek atölyeleri, bitkilerle sağlıklı yaşam seminerleri yapıldığını söyledi. Onaner, "Ben sonradan Alaçatılı oldum. 'Burada mimari ve taş evler kadar Alaçatı'nın doğasını tanımalı ve korumalı' diyerek yola çıktık ve festivali hep birlikte bugünlere getirdik. Bu olumlu hava ve sizlerin de desteğiyle daha da iyi yerlere geliyor. Bu güzellikleri herkesle paylaşalım" dedi.
BİZE ULAŞIN