Trafikte yasa ne diyorsa, o olacak

İzmir Emniyet Müdürü Celal Uzunkaya, kentin en önemli sorunlarından birinin trafik keşmekeşi olduğunu söyledi, "Birilerinin canı yanacak, parası gidecek ama bu iş kesinlikle düzelecek" dedi

İçişleri Bakanlığı'nın kararıyla 2.5 ay önce Sami Uslu'nun yerine İzmir Emniyet Müdürlüğü'ne atanan Celal Uzunkaya, ulusal ve yerel medya temsilcileriyle Konak Polisevi'nde düzenlenen kahvaltıda bir araya geldi. İzmir'de her geçen gün artan trafik sorunu ile ilgili konuşan Uzunkaya, "İzmir trafiğinin sorunlu olduğunu bildiğim için, bu konuda deneyimli, uzman ve akademik çalışmaları olan Trafik Denetleme ve Bölge Trafik Denetleme Şube Müdürlüğü'nden Sorumlu İl Emniyet Müdür Yardımcısı Süleyman Kutay'ı İzmir'e getirdim. 2.5 aydır İzmir kent trafiğinin röntgenini çıkarmakla meşgul. Kapsamlı bir kitap hazırladı" dedi.

ÖNEMLİ MESAJLAR VERDİ
Kamu araçlarına alkol kontrolü dahil, her türlü denetimin eksiksiz olarak yapılacağını belirten Uzunkaya, İzmir trafiğinin rahatlaması için emniyet ayağını en üst düzeyde yapma çabasında olacaklarını vurguladı, şunları söyledi: "İzmir trafiğinin sağlanmasında şunu bilin: Birilerinin canı yanacak. Parası gidecek. İkinci sıra parkların olmayacağını, gelişi güzel her yere park yapılamayacağını, süreli parklarla ilgili düzenleme yapılacağını, motosiklet kazalarının azalması için denetimlerin artacağını, kamu araçları alkol kontrolü dahil her türlü denetiminin eksiksiz olarak yapılacağını bu vesileyle duyurmuş olayım." Trafik ihlalleri nedeniyle kesilen cezaların her geçen gün arttığını açıklayan Uzunkaya, mesai günlerinde park ihlali nedeniyle ortalama 1200-1500 araca ceza yazıldığını açıkladı, "Bu övünülecek bir rakam değil. En az bunun 5 katı gözden kaçan bir rakam var. Keşke insanlar ihlal etmese biz de ceza yazmasak. Yazılan cezaların yüzde binde biri dahil teşkilatımızın hiçbir ferdine gelmiyor. İnsanlarda şu algı var. Trafik müdürleri bir kota veriyor. Trafik polisleri de bu ceza kotasını doldurmak için uğraşıyor. Biz maliyenin tahsilat memuru değiliz. Bütçe tamamlamacı değiliz. Başka türlü uygulanacak formül yoksa, cezai yaptırımı uygulamakla görevliyiz. Yapmayınca suç işlemiş sayılırız" dedi.

KOCAOĞLU'NA YANIT
İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu'nun İzmir trafiği konusundaki eleştirilerine ilişkin bir soruyu yanıtlayan Uzunkaya, "Yeterince yapamıyor ile kasten yapamıyor farklı bir olay. Biz yetersiz olabileceğimizi her zaman söylüyoruz. Hepimiz de aynı durumda olabiliriz. Kasten görevi yapmama lüksümüz yok. Bu suç olur" dedi.
BİZE ULAŞIN