Liderliği bırakmayacağız

Yeni dönemde turizm rakamlarında artış beklediklerini belirten Veysi Öncel, "Çeşme, 2014 yazının parlayan yıldızı olacak" dedi

  • Egeli Sabah
  • Perşembe 25.04.2014
Her yaz yerli, yabancı birçok ünlüyü ağırlayan, eşsiz koyları, sahilleri ve festivalleriyle adından sıkça söz ettiren İzmir'in turistik ilçesi Çeşme'de, 2014 yazının hazırlıkları başladı. Sezon öncesi butik otellerde başlayan yenileme ve dekorasyon çalışmaları hızla sürerken, işletmeciler kruvaziyer gemilerinin Çeşme'yi güzergahlarına eklemesiyle turizm rakamlarında artış bekliyor. Yeni festivaller ve uluslararası etkinliklerin ülke tanıtımına katkı sağlayacağını dile getiren Çeşme Turistik Otelciler Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Veysi Öncel, ilçenin turizmin en gözde kentlerinden biri olduğunu söyledi. Öncel, 2013 yazına oranla yüzde 10'luk artış beklediklerini söyledi, "Tüm otellerimizde yaz hazırlıkları kapsamında gece gündüz dekorasyon ve yenileme çalışmaları yapılıyor. Müşteri rezervasyonları hızla devam ediyor. Sezonu değerlendirmek için bir süre daha beklememiz gerekli. Çeşme her yıl olduğu gibi bu yılda eğlencesiyle, festivalleriyle, yaşamıyla, konserleriyle ve gastronomisiyle adından sıkça söz ettirecek. Medya'da bol bol yer alacak. Liderliğini kimseye bırakmayacak" diye konuştu.

PERSONEL SIKINTISI YAŞANIYOR
ÇEŞTOB Başkanı Veysi Öncel, "En büyük sıkıntımız deneyimli personel yetersizliği. Gençler artık iş beğenmez oldu. Zorluğa göğüs geremiyor, hemen üst düzey yönetici olmak istiyorlar. Gazete ilanları, sosyal medya, İŞKUR ve görsel basın ilanlarıyla personel arıyoruz ama sıkıntıyı aşamıyoruz. Karlılık oranı çok yüksek olmadığı için aşırı ücret veremiyoruz. Çeşme'de turizm sezonunu 12 aya çıkarmalıyız. Bacasız sanayi olan turizm sektöründe ara eleman sorunun çözmek için devletimizden destek bekliyoruz" dedi. Kruvaziyer gemileriyle ilçeye gelen turist sayısının artış grafiği yakaladığını dile getiren Veysi Öncel, "Bu yıl kruvaziyerle ilçemize gelen turist sayısında artık bekliyoruz. Özellikle Türk ve yabancı bandıralı tur operatörlerinin Çeşme'ye düzenledikleri seferler artışı hissettirecektir. Bu artış esnafımıza ve genel olarak ilçemiz ekonomisine katkı sağlayacaktır" dedi.
BİZE ULAŞIN