'4 Kadın' siddete karsı

LİYAKAT Derneği Başkanı Eskinazi, kadına karşı şiddetin araştırılacağı '4 Kadın' projesini başlattıklarını belirtti, "Öncelikli amacımız kadınlarımızın ekonomik açıdan güçlendirilmesine katkı sağlamak" dedi

Lider Yaratıcı Katılımcılar Derneği'nin (LİYAKAT), İtalyan sivil toplum örgütleri ARCUS ve Work in Progless, Konak Belediyesi, Dokuz Eylül Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü Avrupa Birliği Anabilim Dalı ile 4 Kadın isimli Avrupa Birliği Projesi'nin başlattı. Kadına karşı şiddetin araştırılacağı ve çözümü için yollar aranacağı projede İzmir ve İtalya'da şiddet görmüş 100 kadın ile görüşülecek. 2 yıl sürecek proje kapsamında, kadınların maruz kaldıkları şiddet sonrasındaki sorunları tespit edilecek. Proje kapsamında tespit edilen sorunlar bir rapor haline getirilerek Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı'na ve AB Parlamentosu'na sunulacak. Projenin La Cigale Restorant'da yapılan basın tanıtımına Liyakat Derneği Başkanı Berkay Eskinazi, Konak Belediye Başkanı Sema Pekdaş, İtalyan STÖ yetkilileri Irena Calzolari, Frencesca Angela Verna, Sara Petito, DEÜ Sosyal Bilimler Enstitüsü AB Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Canan Balkır ve çok sayıda Liyakat Derneği üyesi katıldı. Proje ile kadına yönelik şiddete çözüm getirecek adım atacaklarını söyleyen LİYAKAT Derneği Başkanı Berkay Eskinazi, "Bu proje ile amacımız İtalya ve İzmir'de kadına yönelik şiddetin mevcut durumunu, ihtiyaçlarını ortaya koyarak dezavantajlı durumda yaşayan kadınlarımızın ekonomik açıdan güçlendirilmesine katkı sağlamak.

ŞİDDET YÜZDE 1400 ARTTI
Şiddetin bir şekilde ortadan kaldırılması için kadının toplumsal cinsiyet eşitsizliğinden kurtarılması ve ekonomik açıdan eşit şartlarda var olması gerekmektedir. Bu proje ile kentimize toplumsal anlamda büyük bir katkı sağlayacağımız için çok mutluyuz. Şiddete yönelik çözüm yollarını araştırıp, kurumlarla paylaşacağız. 2 yıllık sürede farklı programlar uygulanacak. Bu noktada pek çok kurumla iletişim kuracağız. Kadına yönelik şiddete çözüm getirmek bizim en büyük ümidimizdir" dedi. Kadınlara yönelik yapılan şiddet araştırmalarına göre Türkiye'de kadınların yüzde 89'u, en az bir kez şiddete maruz kaldığını belirten Eskinazi, "Dünyada şiddetten ölen kadın sayısı, savaşta ya da kanser sonucu ölen kadın sayısından daha azdır. Kadının şiddet gördüğü aile içinde yetişen çocukların da, ilerleyen dönemde kadına yönelik şiddet uyguladığı görülmüştür. Bu noktada kadına mutlaka eğitim imkanı sağlanmalı ve kadın kendini geliştirmelidir" diye konuştu. Kadına yönelik şiddetin son yıllarda yüzde 1400 oranında artış gösterdiğini söyleyen Konak Belediye Başkanı Sema Pekdaş, "Bu projede elimizden gelenin fazlasını yapmaya hazırız. Biz belediyemizde Kadın ve AB Hizmetleri Müdürlüğünü, kurma sorumluluğuna sahip olduk. İlerde meclislerde de, bu kurumun kararları alınacak" dedi.
BİZE ULAŞIN