Manisa'da mesir izdihamı yaşandı

474 yıldır devam eden Mesir Festivali, renkli görüntüler oluşturdu. Mesirden kapmak isteyenler ilginç görüntülere sahne oldu

474'üncü Uluslararası Manisa Mesir Macunu Festivali, renkli görüntülere sahne oldu. Muhteşem Süleyman olarak bilinen Kanuni Sultan Süleyman'ın annesi, Yavuz Sultan Selim'in eşi Ayşe Hafsa Sultan'ı yakalandığı amansız hastalıktan kurtaran şifalı Mesir macunu 474 yıldır Sultan Camisi'nin kubbe ve minarelerinden şifa dağıtmaya devam ediyor. Dün, Sultan Camisi'nin kubbelerinden saçılan 5 ton mesir macunundan kapabilmek için on binlerce vatandaş izdiham yaşadı. Hükümet Konağı önünde 12.45'te kortej yürüyüşü ile başlayan festivale, Vali Abdurrahman Savaş, Büyükşehir Belediye Başkanı Cengiz Ergün, Yunusemre Belediye Başkanı Mehmet Çerçi, Şehzadeler Belediye Başkanı Ömer Faruk Çelik, milletvekilleri, siyasi parti temsilcileri, daire müdürleri sivil toplum kuruluşları ile konuk yabancı ülkelerin büyükelçileri ve çok sayıda vatandaş katıldı. Cumhuriyet Meydanı'ndan başlayan kortejde temsili Merkez Efendi, Hafta Sultan ve nedimeleri ile Manisa'da yetişip tahta çıkan temsili Osmanlı padişahları ve şehzadeleri ile çeşitli ülkelerden gruplar bulundu. Geniş güvenlik önlemleri altında gerçekleştirilen festivalde, önde mehter takımının marşları eşliğinde Mustafa Kemal Paşa Caddesi'nde ilerleyen korteje, yol kenarında toplanan kalabalık sevgi gösterileri ile eşlik etti. Hafsa Sultan bu yıl ilk kez halk arasından seçildi. 214 aday arasından Ezgi Limanlı festivalin Hafsa Sultanı oldu.

ÇUVAL ÇUVAL SAÇILDI
Hafsa Sultan'ın temsili Merkez Efendi'ye mesir macununun saçılması için berat vermesinin ardından, protokol üyeleri temsili Hafsa Sultan ile birlikte ilk mesir macunlarını halka saçmaya başladı. Daha sonra Sultan Camii minare ve kubbelerinden çuval çuval mesir macunları halka saçıldı. Macunlar saçılırken binlerce elin şifaya uzanması ortaya ilginç görüntüler çıkardı. Her yıl olduğu gibi bu yıl da macunlardan kapmaya çalışan yüzlerce kişi ezilme tehlikesi geçirdi. Macun kapmak için ağaçlara ve direklere tırmanan, şemsiyeyi ters açanlar ilginç görüntüler sergilerken, yabancı ülke heyetlerinin de onbinler gibi mesir macunu kapma yarışı dikkat çekti.
BİZE ULAŞIN