İki bin yıllık tarih gün yüzüne çıktı

Denizli'nin Buldan ilçesine bağlı Yenicekent Mahallesi sınırları içinde bulunan Tripolis Antik Kenti'nde, 500 metre kare genişliğinde 2 bin yıllık kapalı pazaryeri bulundu

Tripolis Antik Kenti Kazı Heyeti Başkanı Yrd. Doç. Dr. Bahadır Duman, Denizli'nin tek antik kapalı pazaryerinin restorasyonunun tamamlandığını ve ziyarete açıldığını söyledi. Kapalı pazaryerinin 15 kemer dizisi ve kemerlerin üzerinde de büyük kesme taşlardan yapılmış tavan bloklarından oluştuğunu belirten Duman, yapı elemanlarından 14 adet sütun, 20 kemer ve 88 çatı bloğunun günümüze kadar koruna geldiğini belirtti. 12 ay kazı çalışmalarının devam ettiği Tripolis'te 20 öğrenci, 35 işçi ve 15 akademisyenin görev aldığını belirten Duman, "Kentin yüksek bir tepe eteğinde kurulması nedeniyle, toprak erozyonundan en fazla etkilenen binaların başında gelen kapalı pazaryerinin tamamı toprak altında kalmıştır. 2013 yılında yapının tamamı açılarak restorasyon ve çalışmaları yapıldı. Kapalı pazaryerinin kuzeyinde yapılan arkeolojik çalışmalarda metal, kemik ve seramik üretimiyle ilgili üretim yapılan atölyelerin bulunduğu tespit edilmiştir" dedi.

KUŞ FİGÜRLERİ DE VAR

Tripolis kazı çalışmalarında Roma Dönemi evlerinin duvarlarından kekli, sülün, güvercin, papağan ve leopar resimleri bulunduğunu belirten Duman, "Evlerin duvarlarında kuş resimleri bulduk" diye konuştu.

BİZE ULAŞIN