Katılımcıyım dedi dayatmacı oldu

AK Parti İzmir Milletvekili İlknur Denizli, katı atık bertaraf tesisi hakkında Kocaoğlu'nun tutumunu eleştirdi, "Üç bürokratıyla karar alıp kente dayatıyor. Katılımcılık diyor ama istişare yapmıyor" dedi

Katılımcıyım dedi dayatmacı oldu
Ege Postası ile Gündem programına katılan AK Parti İzmir Milletvekili İlknur Denizli, İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu'nu eleştirdi. Katı atık bertaraf tesisi konusunda Büyükşehir'in tutumunu eleştiren Denizli, "Büyükşehir Belediyesi olmaz yerleri işaret ediyor, bir şekilde muhalefet olacağını öngörüyor. Sonra 'hükümet bana yaptırmıyor' feryadı başlıyor. Harmandalı pimi çekilmiş bomba. Katı atık bertaraf tesisini hala konuşuyor olmaktan hicap duymalıyız. Uzun yıllar önce halledilmiş olmalıydı. Ne hikmetse Büyükşehir olmaz yerleri ortaya koyuyor, ben yapma konusunda çok istekli olduklarını düşünmüyorum. Problem yöntemde. Yerel yönetim katılımcılıktan uzak. Üç bürokratıyla karar verir kente dayatmaya çalışıyor. Alternatifleri koyar, teknolojiyi anlatırsınız. Neden Yamanlar? Neden benim su havzama hava alacağım yere götürüyorsun. Alternatif sunmuyorsun, teknolojiyi anlatmıyorsun. Nasıl olacak bu iş. Siyasiler var. Üniversiteler var STK'lar var.Yerel yönetimler var. Danışmıyor benim dediğim olacak diyor. Masaya alternatifleri teknolojiyi koyarsın, tartışılır ortak noktada buluşulur gider o tesisin tanıtımını ben yaparım. Ancak Kocaoğlu dayatıyor. Kendi ilçe belediye başkanlarına bile haber vermiyor. Herkes haberlerden öğreniyor yeri" dedi.

KORDON DAHA KÖTÜ OLDU

Temel meselenin bakış açısı olduğunu ifade eden Denizli, "Kimsenin aklına ihtiyacı yok. Bu mantıkla şehri yönetemezsiniz. Sadece çöpte değil her konuda böyle. Kimseyle istişare yapmıyor. Tramvay hattı denizden paralel olmaz dedik. Şimdi dediğimiz geldi. Bu gemiler olmaz dedik. Bağırdık ihale iptal edildi. Yarı fiyata verildi. Gemi geliyor 45 gün kalıyor geriye gidiyor. Olmayacağı baştan belliydi. Gemiler geldi iskeleler nerede. Bir tane iskele yapılmaz mı? Kıyı düzenlenmesi tanıtımı yapıldı. İstanbul'dan şehirciler plancılar getirildi. 'Barselona oluyoruz' dediler. Ben gerçekten inandım, bugün bir bakıyorum, Kordon eskisinden kötü oldu. Yönetimsel problem var" dedi. Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Lütfi Elvan'ın İzmir'deki yatırımları yerinde incelediği programda yer alan Denizli, kentteki ulaşımla ilgili projeler hakkında bilgiler verdi. Denizli şunları söyledi; "İzmir'de çok iş yapıyoruz. 35 projeye başladığımızda 2023 hedefleriydi ama o gün Bakanımız da söyledi, 2013 hedeflerine giderken, önde gidiyoruz. İZBAN hattıyla başladık. Önemli bir proje. Olabildiğince Aliağa-Menderes hattını büyütüyoruz. Torbalı'ya, Selçuk'a gidiyoruz. Konak tüneline baktık. Bizim çok önemli projelerimizden biri. Bir aksilik olmazsa Mayıs ayı gibi Konak tünelini de açacağız. Bir 10 gün sonra ışığı göreceğiz tünellerde. 2017'de İzmir-İstanbul otoyolu İzmir'le İstanbulu birleştirecek. 3.5 saatte, buradan çıkıp kahvaltıyı yaptıktan sonra öğle yemeğini İstanbul'da yeriz diye düşünüyorum. Böyle bir çabanın içindeyiz."

TÜNELLERDE GERİ SAYIM

Yerel yönetimlerin yargıya taşıdığı Konak Tüneli ve güzergah üzerinde yer alan Damlacık'la ilgili de konuşan Denizli, "Bizim projelerimizi engellediğimiz yönünde algı yaratılmaya çalışılıyor ancak bunun tam tersi. Yerel yönetimler sürekli dava açıyor. Konak Tüneli'nde hiçbir hukuksuzluk yok. ÇED süreciyle ilgili söylenenler var. Orası Otoyol projesi devamı ve ÇED'den muaf. Mayıs ayında tünel açılacak" diye konuştu.
BİZE ULAŞIN