Mehmetçik için 240 lirayı fazla gördüler

Konak Belediyesi'nin, maddi durumu elverişsiz olan asker ailelerine yaptığı 240 liralık yardımı kesmesine tepki var. Ömür Şanlı, "Bunu AK Parti yapsa 1 milyon İzmirli Kordon'da yürürdü" dedi

Mehmetçik için 240 lirayı fazla gördüler
Konak Belediyesi'nin, maddi sıkıntı yaşayan ve oğulları askerlik görevini yerine getiren ailelere ayda 240 lira yardım etme uygulamasını kaldırması ve asker ailelerine ayrılan yıllık 1 milyon 855 bin lirayı, bütçenin başka kalemlerine aktarması tepkilere neden oldu. Konak Belediye Meclisi AK Parti Grup Başkanvekili Ömür Şanlı, Pekdaş'ın, geçmişte İzmir Barosu'ndan Türk Bayrağı'nı kaldırdığını, şimdi de vatani görevlerini yerine getiren gençlerin dar gelirli ailelerine yapılan yardımı kestiğini söyledi. "Bunu AK Parti'li bir belediye yapmış olsa Atatürkçü, çağdaş modern 1 milyon İzmirli, Kordon'da yürürdü" diyen Şanlı, "Maalesef askerlere ayrılan bu paralar başka yerlere kullanılıyor. Konak'ta askere gidecek kişiler bellidir. Onlara bütçeden bu paralar ayrılıyor. Fakat son 6 aydır bu paralar ihtiyaç sahiplerine verilmemeye başlandı. 2015'te tamamen kesildi" şeklinde konuştu. Şanlı, bu ödemenin asker anne babalarına bir nebze olsun rahat nefes aldırdığını dile getirerek, "Herhalde Sema Başkan, 'bana varoşlardan oy gelmiyor' diye düşünerek, bütçeyi kokteyllere ayırmış diye düşünüyorum. İzmirli CHP'liler, kendi partileri böyle bir şey yapınca hiç ses çıkarmıyor. Kendi partileri ağaç kesebilir, Türk Bayrağı'nı, Atatürk posterini kaldırabilir. Sema Pekdaş'ı AK Parti aday göstermiş olsaydı, Atatürk düşmanı, laiklik karşıtı, Türk Bayrağı düşmanı, diyerek 1 milyon kişi İzmir sokaklarına dökülürdü. Bu konunun sonuna kadar takipçisi olacağız. Askerlerimizin yolunu gözleyen ailelerine sahip çıkacağız" dedi. İzmir Büyükşehir Belediye Meclisi AK Parti Grup Başkanvekili Bilal Doğan, CHP'li belediyelerin içinde ekonomik durumu en iyi olan Konak Belediyesi'nin, ekonomik sıkıntı çeken asker ailelerine yardımı kesmesinden büyük üzüntü duyduğunu anlattı. Bu konuyu ilk olarak gündeme Konak Belediye Meclisi'nde Metin Özçelik'in getirdiğini belirten Doğan, "Sayın Pekdaş, yardımlar için başka adresleri gösterdi. Fakat bu konuda birinci görev belediyenindir. Konak Belediyesi'nin sınırları içerisinde dar gelirli, yoksul, işsiz, ekonomik olarak dezavantajlı büyük bir kesim yaşıyor. Bu yardımın devam etmesi gerektiğine inanıyoruz. Askerlerimizin gözünün arkada kalmaması için bu yardımlar devam etmeli. Diğer kurum ve kuruluşların katkı sağlaması için çalışmalarımız devam ediyor. Konak Belediyesi'nin bugüne kadar sosyal belediyecilik yapmadığını hepimiz gördük. Bütçelerinin büyük bir bölümünüde konserlere, şarkıcılara, türkücülere çiçek ve böcek belediyeciliğine ayırmışlar. Buradan haykırıyoruz, gelin gerçekten sosyal belediyecilik yapın biz de sizi alkışlayalım" diye konuştu.

"BU VAATLERLE OY ALDINIZ"
AK Parti Konak İlçe Başkanı Temel Yıldırım, önceki dönemde bu uygulamaya ilişkin bütçesinin oluşturulduğuna dikkat çekerek, "Bu bütçe ortadan kalkmıyor, farklı bir birime aktarılıyor. Ama siz bu vaatlerle halktan oy aldınız. Konak'ta ciddi anlamda dar gelirli vatandaşlarımız var bundan faydalanan. Keşke seçim öncesi Sema Hanım, 'Biz bunu kaldıracağız' deseydi. Konak'ta bu mağduriyeti yaşayan vatandaşlarımız CHP'li adayların verdiği sözlere nasıl inanacaklar. Belediye başkanı partisi adına o çalışmalara nasıl katılacak? Uygulamanız vatandaşı mağdur ediyorsa bunun gerekçesini net olarak ortaya koymanız gerek. Meclisteki çoğunluğu fırsat bilerek 'Ben yaptım, oldu' anlayışı doğru değildir. Önemli olan toplumsal mutabakatla hareket edebilmektir. Biz bu uygulamada idarecilerin toplumla herhangi bir istişare yaptıklarını görmedik. Mağdur olan aileler bu durumu sorgulamalı" diyerek Pekdaş'ı eleştirdi.
BİZE ULAŞIN