Gel yarın buluşalım

Gel yarın buluşalım

AK Partili Doğan, Başkan Kocaoğlu'nu ulaşımdaki sorunları yerinde görmesi için yarın 07.40'ta Fahrettin Altay'a davet etti. Doğan, "Sayın Kocaoğlu ile otobüse binelim. Belki yaşanan eziyetin farkına varır" dedi

İzmir Büyükşehir Belediyesi'nin 6 ay önce uygulamaya koyduğu yeni ulaşım sisteminden sorunlar bitmek bilmiyor. Kent içindeki trafik yoğunluğunu azaltmak, duraklarda bekleme süresini kısaltmak ve toplu ulaşımda alternatifleri artırmak amacıyla yola çıkan Büyükşehir'in hedefinin aksine, Fahrettin Altay Aktarma Merkezi'ndeki duraklar başta olmak üzere kentin birçok noktasında büyük bir yoğunluk yaşanıyor. Fahrettin Altay Aktarma Merkezi'ndeki duraklarda otobüse binmek için uzun kuyruklar oluşurken, soğukta beklemek zorunda kalan vatandaşlar yaşanan duruma isyan etti. Eşrefpaşa Caddesi üstündeki üstü açık duraklarda ise dolu geçen otobüsler nedeniyle vatandaşlar uzun süre boş gelecek otobüsü bekliyor. Eşrefpaşa Caddesi'nde arka arkaya sıralanan belediye otobüsleri de trafik sıkışıklığına neden oluyor. Büyükşehir AK Parti Grup Başkanvekili Bilal Doğan, Aziz Kocaoğlu'na çağrıda bulunarak, "Sayın Kocaoğlu gel bu inadından vazgeç. İzmirliler yeterli olmasa da eski sistemi istiyor. Bunu yerinden görmek istiyorsan yarın sabah saat 07.40'ta Fahrettin Altay Aktarma Merkezi'nde buluşalım. Bir günlüğüne de olsa makam aracından inin birlikte otobüse binelim. Halkımızın çektiği çileyi yaşarsanız belki yapılan yanlışlığın farkına varırsınız" şeklinde konuştu. Fahrettin Altay Aktarma Merkezi'nde soğukta dakikalarca otobüs bekleyen vatandaşlar uzun süre gelmeyen ve yaşanan yoğunluktan yakındı. Cadde üzerinde sıralanan belediye otobüsleri nedeniyle trafik sıkışıklığı da yaşanıyor. Otobüslerin yanı sıra İZBAN ile Metro'da da yaşanan yoğunluk nedeniyle İzmirliler sıkış tepiş yolculuk ederken, bazen de doluluk nedeniyle trenlere bile binilemiyor. Yeni ulaşım sistemindeki sıkıntılarla ilgili Egeli Sabah'a özel açıklamalar yapan Bilal Doğan, İzmir'de toplu taşıma sisteminin Kocaoğlu sayesinde felç olduğunu söyledi, "Kenti içi ulaşım işkenceye dönüştü. Zaten durakların büyük bölümü açık. Yazın sıcağında, kışın soğuğunda Afrika ülkelerinde bile olmayan bir yöntemle yolcularımız duraklarda bekliyor. Bütün olumsuz koşullara inat otobüs duraklarında beklemeye devam ediyorlar. İzmir hemşerilerimizi bu denli çaresiz bırakan Başkan Kocaoğlu'na çok başarısız bir belediye başkanı olduğunu belirtmek gerekiyor" diye konuştu. AK Partili Bilal Doğan, sözlerine şöyle devam etti: "Dolu otobüsle yolcuyu alıp başka dolu bir otobüse bindirmenin adı aktarmalı sistem oluyor. Bu da Sayın Kocaoğlu'nun buluşu. Halkımızı dolu otobüsten alıp başka bir dolu otobüse bindireceksen neden otobüs değiştirtiyorsun? Artık Türkiye'de ve dünyada İzmir metrosu ve otobüs durakları bu sıkıntılardan ve ulaşım çilesinden ötürü yazılıp çizilmeye başlandı. İzmirli hemşerilerimizin çektiği bu çileden ötürü anılmasından üzüntü duyuyoruz."

VATANDAŞ DURAKTA DONUYOR

Aktarmalı sistemin eziyet ve çileli sisteme dönüştüğünü vurgulayan Doğan, "İzmirli hemşerilerimiz aktarma dediğimiz ucube sistemle dolu otobüsten inip dolu otobüse biniyor. Oradan da metro ya da İZBAN'a binebilmek için adeta yarışıyor. Sabahın erken saatlerinde 3-4 derecede otobüs bekleniyor. Kocaoğlu 11 yıllık başkanlık döneminde ulaşım sistemiyle 4 kez oynadınız. 4'ü de fiyaskoyla sonuçlandı. Ancak en sonuncusu olan bu aktarmalı sistem diğerlerinden daha fazla eziyet çektiriyor" diye konuştu.
BİZE ULAŞIN