Aziz Kocaoğlu, Gezi ruhunu es geçti!

Büyükşehir'in Yeni Fuar Alanı inşaatı sırasında yeşil alanı yok ettiği ortaya çıktı. Gezi olaylarında ön sıralarda olan Kocaoğlu, "Ağaçlık alanı taşıdık" derken, AK Partili vekiller ise "İnandırıcı değil" dedi

Aziz Kocaoğlu, Gezi ruhunu es geçti!
CHP'li Yalova Belediye Başkanı Vefa Salman tarafından yapılan köprülü kavşağın yapımı sırasında 180 ağacın kesilmesinin yankıları hala sürerken, bir başka skandal da İzmir Büyükşehir Belediyesi tarafından Yeni Fuar Alanı inşaatı sırasında yapıldığı ortaya çıktı. Google Earth fotoğrafları ağaçların yol olduğunu kanıtladı. AK Parti İzmir Milletvekili Rıfat Sait, "Yeni Fuar Alanı'na ziyarete gitmiştik. Aziz Kocaoğlu'na 'Buradaki ağaçlar nerede?' diye sordum. Başkan ağaçları taşıdıklarını söyledi. Ağaçları söküp taşıdık demesi bana inandırıcı gelmedi. Orman mühendisleri de bunun mümkün olmadığını söylüyor. Samimi olsun. 'Yaptım' desin. Gidip alnından öperim" diye konuştu. AK Parti İzmir Milletvekili Hamza Dağ da, "Gaziemir'deki ağaçlara ne olduğu konusu yalan değil. Değişimi kendileri de görsünler. Ya da bize hayır öyle değil, desinler. Biz, buradaki iki yüzlülüğü eleştiriyoruz" diye konuştu. Gezi Parkı eylemleri sırasında ağaç bahanesiyle düzenlenen eylemlerde en ön sıralarda yer alan CHP'li siyasetçiler ve belediye başkanlarının, Gaziemir'deki ağaç katliamını sessiz kalması akıllarda soru işareti bırakıyor. Uydu fotoğrafları da bölgedeki yeşillik alanın yok olduğunu kanıtlıyor.

YEŞİL ALAN HAVAYA MI UÇTU!
Yeni Fuar Alanı inşaatının ormanlık bir arazide olduğunu savunan Sait, "Bizim tahminimiz bölgede 1500'den fazla ağaç kesildi. Araziyi dikkate aldığımızda alan ormanlık bir yer. Fuar Alanı ziyarete giderken konuyu Aziz Kocaoğlu'na sordum. Başkan 'ağaçları taşıdık' dedi. Nereye taşındığını göstersin. Ağaçların kesilmesini istemiyoruz ama kamu yararına bir şey yapılırken, ağaç kesildiğinde ayağa kalkmamaları da gerekiyor. Mümkün olduğu kadar ağaçları kurtarmak gerekir ama oraya yol yapılması gerekiyorsa yol yapılır. İnsanlar için sosyal yaşam alanı oluşturmak lazım" dedi. Yalova'da da ağaç skandalı yaşandığını hatırlatan Sait, "Aynısını Büyükşehir yaptı. Bunlar iğneyi kendilerine batırmıyor. Çuvaldızı da başkalarına batırıyor. Aziz Kocaoğlu ağaçları nereye koyduğunu anlatsın bize. Ağaçlar o bölgede kamu yararına bir şey yapılacaksa kesilir. Eğer kişisel bir çıkar için ağaç kesiliyorsa buna karşıyım. Kamu yararı olacaksa sorun yok. Kendisi de bunu açıklasın. 'Fuar alanını yapmak için ağaç kestik' diyebilir. Hükümete, belediyelere yüklenmenin anlamı yok. Mertçe anlatsın ben de helal olsun Başkan diyeyim" şeklinde konuştu.

BUNUN ADI İKİ YÜZLÜLÜK

AK Parti İzmir Milletveli Hamza Dağ, "Uydu fotoğraflarından da oradaki değişim gözüküyor. Yüzlerce olduğu kanaati var. Öncelikle şunu belirtmek isterim, yeşillendirme konusunda en hassas iktidarız. Siyaset noktasında bunu da önemsiyoruz. Ancak bir yere bir iş yapılacaksa, bir hizmet getirilecekse, yol getirilecekse, hastane yapılacaksa, fuar yapılacaksa biz bunu siyaset malzemesi yapmayız. Biz burada iki yüzlülük yapılmasını eleştiriyoruz. 3 tane ağacın taşınmasında bu ülkede darbe devşirmeye çalışanlar, bir gün kendilerinin de aynı duruma düşebileceklerini yani ağaçla ilgili bir konuda mahçup olacaklarını bilmeleri gerekirdi. Yanlış bir takım angeje durumlarına girdi. Burada asıl söylenmesi gereken CHP'nin iki yüzlülüğüdür. Sen Yalova'daki ağaçlara ses çıkarmayacaksın, bu fuarda kesilen veya taşınanlara ses çıkırmayacaksın ama başka bir yerdeki hizmetlere ses çıkaracaksın. Mesele yeşilin, doğal ortamın korunması meselesi değil. Mesele AK Parti hizmetlerinin engellenmesinin kılıfıdır" dedi.
BİZE ULAŞIN