Bahri OKUMUŞ: Özür mü büyük kabahat mi!

Asırlık çınar benzetmesini isimlerinin başına sıfat olarak getirdiğimiz spor kulüplerinin ne durumda olduğunu genellikle futbol takımlarının bulunduğu lige bakarak değerlendiririz. Bu; hatalı olmasa da eksik bir bakış açısıdır bence. Zira futbol takımı dönemsel başarısızlıklar yaşayabilir, ligden düşebilir, hatta birkaç lig birden düşebilir. Bu durum köklü bir spor kulübünü değersizleştirmez. İş ki bu kulüpleri yönetenler, temsil ettikleri değerin farkında olsunlar ve bu hassasiyetleri gözeterek, icraatlarını yürütsünler.
İzmir'in 101 yıllık çınarı Altay'ın futbol takımının İkinci Lig'de (aslında üçüncü ligde) bile tutunamaz hale gelmesi elbette hepimizi üzüyor. Ancak kulübün resmi internet sitesinde yaptığım küçük bir gezinti beni, futbol takımının durumundan daha fazla üzdü. Özensizlik daha ilk bakışta kendini belli etse de "Başkanlar" bölümü tıklandığında karşımıza çıkan sayfa, sorumluları kusuruma bakmasın ama tam bir "skandal."

NASIL BİR YANGINSA...
Merhum Mazhar Zorlu, Esin Özgener, Rıdvan Burteçin gibi kulüple özdeşleşen isimler, Tuğrul Koparan, Burhan Bıçakçı, Sabri Sevenoğlu hatta Mahmut Özgener bu listeye göre Altay'ın eski başkanları değil.
Elbette çok uzun bir isim listesi çıkarılabilir, biraz zaman harcayarak. Herhangi bir kaynak karıştırmadan, zihnimi iki dakika zorlayarak yazdığım isimler bu kadar. Altay Kulübü'nün resmi internet sitesinin "eski başkanlar" bölümünde isimlerinin yer almasına gerek görülmemiş. Ya da eksiklikleri çok fazla önemsenmemiş. Dipnottaki gerekçe ise "Öyle bir özür dile ki kabahatinden büyük olsun" meseline örnek teşkil edecek cinsten. Deniliyor ki "Yıllar önce kulübümüzde yaşanan yangın nedeniyle birçok kayıt kurtarılamamıştır. Tarihlerde veya sıralamada bir hata, unuttuğumuz bir isim varsa özür dileriz..." "Unuttuğumuz bir isim varsa!..." yani "unuttuğumuz bir isim olup olmadığını bilmiyoruz ama ola ki varsa..." Bir de nasıl bir yangınmış ki bu 101 yıllık kulübün hafızasını yok etmiş...İnsaf! Lütfen biraz emek ve zaman harcayıp, buraya tüm eski başkanların isimlerini yazın. Ya da hiç olmazsa, bu sayfayı kaldırın....(Bir de Mehmet Erdoğan olacak, Eroğan değil!)

YILIN İLK GOLÜ
Özgün altyapı organizasyonuyla, "Türk Futbolu'nu içinde bulunduğu bataktan nasıl çıkarırız" diye sabah akşam çare arayanlara örnek bir model sunan Altınordu'nun ye'diemini Seyit Mehmet Özkan, 18 yaş sporcularına merasimle profesyonellik yemini ettirerek, 2015'in saha dışındaki ilk golünü de kaydetmiş oldu. Yalnızca altyapıyla kalkınmayı değil, kulübün ve spor olgusunun bütün moral değerlerini yaşatmayı da içeren bu organizasyon, örnek olarak gösterilmeyi hak etmiyor mu?

BİZE ULAŞIN