Kocaoğlu'na çağrı "İşçine sahip çık"

İzmir'de belediye otobüsü şoförlerine yönelik şiddeti protesto amacıyla düzenlenen yürüyüşe katılan Başkan Aziz Kocaoğlu'na pankart açan işçiler, kendilerine sahip çıkılması çağrısını yaptı

Kocaoğlu'na çağrı İşçine sahip çık
İzmir'de belediye otobüsü şoförlerinin son bir hafta içinde 6 kez darbedilmesi üzerine "Şoförüme dokunma" adıyla düzenlenen yürüyüşe, "Başkan sabah 04.00'te kalkıp, 1300 lira maaşa çalışan şoförüne sahip çık" pankartı damga vurdu. İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, DİSK Genel Başkanı Kani Beko'nun yanı sıra, CHP İzmir milletvekilleri, CHP İl Yönetimi, ilçe belediye başkanları, belediye meclis üyeleri, sivil toplum örgütleri ve meslek odalarının temsilcileri, siyasi parti temsilcileri, belediye bürokratlarının katıldığı yürüyüş Konak Pier önünden belediye binasına kadar sürdü. Yürüyüşe katılan bir otobüs şoförünün yakını tarafından hazırlanan pankartta, "Başkan sabah 04.00'te kalkıp, 1300 lira maaşa çalışan şoförüne sahip çık" yazması dikkatlerden kaçmadı. Kocaoğlu, yaptığı konuşmadra "Bitmeyen, tükenmeyen bir ahlaksız oyun içerisinde" olduklarını belirterek, şöyle devam etti: "Komplo teorilerine inanmadım. Tam 6 kez olunca, bunda nasıl art niyet aramazsınız. Nasıl bu olayı organize edenlere ahlaksız demezsiniz? Her meslek onurludur. Her meslek zordur. Belediye hizmetleri içerisinde en zor olanı toplu taşıma şoförlüğüdür. Nifak tohumları ekmek isteyenlere, organize operasyonlar yapmak isteyenlere birlik içerisinde, küçük hesaplar peşinde olmadan ana hedefe ilerlemeye devam edeceğiz. Hepimizin ufat tefek hataları vardır. Önemli olan bu hatalardan arınmak için mücadele etmektir. 22 bin çalışanımız var. İzmirli bizden hizmet bekliyor. O hizmetin karşılığında darbedilen şoför arkadaşlarımıza İzmirlilerin sahip çıkmasını istiyorum."

PROVOKASYON İDDİASI

Provokasyon amacıyla otobüslere binilip halkı kışkırtılmaya çalışıldığını, bunun 3-4 yıldır yapıldığını savunan Kocaoğlu, "Bu adi oyunları, bu onursuz ve şerefsiz oyunları bu İzmirli kabul etmiyor, etmeyecek. Her fırsatta gereken cevabı verdi. İzmirli hemşehrilerimiz bu provokasyona da en onurlu cevabı verecektir. Sayın Vali'den, Emniyet Müdürü'nden, kamu hizmeti yapan şoförlerimize sahip çıkmasını talep ediyorum. Kamu görevi yapan insanları korumak kamu kurumlarının en temel görevlerindendir. Acilen suçluları adalet önüne çıkartmaları gerekmektedir. Bu işte bir iş var. Bu işte bir oyun var. Bunu er geç ortaya çıkartacağız" diye konuştu.

SEMA PEKDAŞ'A PANKART

DİSK Genel Başkanı Kani Beko da "Güzel İzmir'in güzel insanlarına hizmet veren, bu kutsal görevi yapan şoför arkadaşlarıma kalkan elleri kınıyorum. Şoföre kalkan o elleri kıstırmasını biliriz. Biz bir mücadele veriyoruz, biz bir kavga veriyoruz, biz de direnişlerdeyiz, biz gece gündüz sokaklardayız " dedi. Konak Belediye Başkanı Sema Pekdaş'ın da katıldığı eylemde belediyeden atılan işçilerin, basın açıklamasının yapıldığı yerin hemen bitişiğinde stant açtığı görüldü. Standın arkasında "Sema Pekdaş vicdanın rahat mı? Adaletin bu mu?" yazılı pankartlar yer aldı.
BİZE ULAŞIN