37 kente bedel

Ege Serbest Bölgesi'nin 37 kentin yaptığı ihracatın toplamını tek başına yaptığını belirten Güler, "2023 hedefleri doğrultusunda serbest bölgelerle ilgili yeni adımlar atmanın zamanı geldi" dedi

37 kente bedel
EGE Serbest Bölgesi Kurucu ve İşleticisi A.Ş Üst Düzey Yöneticisi (CEO) Faruk Güler, Ekonomi Muhabirleri Derneği (EMD) İzmir Şubesi üyeleriyle biraraya geldi. Türkiye'nin 10 bin dolar seviyesindeki milli gelir oranına takıldığını savunarak, orta gelir tuzağını aşmanın yolunun serbest bölgelerin sayısının artırılmasından geçtiğini ileri süren Güler, 2023 hedeflerine ulaşabilmek için Türkiye'nin ihracatının ithalatı karşılama oranını artırmak zorunda olduğunu, bunun için yapısal değişiklerden bahsedildiğini, yapılabilecek en iyi yapısal değişikliğin serbest bölge sisteminin yaygınlaştırılması olduğunu savundu.

"ÖRNEK OLUYORUZ"
İhracat rakamlarına bakıldığında Türkiye'de en fazla ihracat yapan 11'inci kentine eşdeğer konumda olduklarını belirten Güler, "Bu bölge, 37 kentin yaptığı ihracatın toplamını tek başına yapıyor. 19 bin kişinin çalıştığı bu bölge, istihdam sorununun çözümüne de büyük katkı sağlıyor. 2023 yılı için gösterilen tüm hedeflere örnek bir bölgeyiz. Ekonomi Bakanlığı da bunun farkına vardı. Serbest bölge dediğiniz bir teşvik sistemidir, bunun fazlalaştırılması ülke hedefleri açısından gereklidir" dedi.

ÇALIŞMALAR BAŞLADI
Son dönemde serbest bölgelerin yeniden bir hedef olarak görüldüğünü, İzmirli iş adamlarının bu konuda istekli olduğunu ifade eden Güler, Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci'nin de bu konuda gösterdiği hedefler kapsamında kentte "Serbest Bölgeler Şehri İzmir" başlıklı bir çalışma yapıldığını kaydetti. Güler, İzmir'de bir sağlık serbest bölgesi kurulması arzusunun bulunduğunu ancak mevzuatın henüz uygun olmadığını anlatarak, "İnciraltı bölgesi bir sağlık serbest bölgesi için en uygun yer. Buradaki arazi sorunlarının halledilmesi ve sağlık konusunda bir serbest bölge kurulması için mevzuat değişikliği yapılırsa çok güzel olur. Çandarlı'da yapımı devam eden liman da yeni bir serbest bölge için çok uygun bir alan. Bu limanın arkasında bir serbest bölge kurulması halinde 5 yıl gibi bir sürede doldurulabilir. Bu iki proje de fikir aşamasında ancak henüz bir proje yok. Önümüzdeki dönemde çeşitli projeleri konuşuyor olacağımızı sanıyorum. Biz de ESBAŞ olarak bu projelerin içinde olmayı arzu ediyoruz" diye konuştu.
BİZE ULAŞIN