Sağlıksız ayakkabı halluks valgus sebebi

Ayak baş parmağının ikinci parmağın üstüne binmesi demek olan halluk valgus, daha çok 40 yaşın üzerindeki kadınlarda görülüyor

Sağlıksız ayakkabı halluks valgus sebebi
Ortopedi ve Travmatoloji Uzmanı Prof. Dr. Akın Kapubağlı, daha çok kadınlarda görülen, hem estetik olmayan görüntüsü ile hem de yol açtığı ağrı ve kısıtlamalarla yaşam kalitesini azaltan halluks valgus'un ileri boyutlara ulaşması durumunda ameliyatla yöntemine başvurulabildiğini, ameliyatta başarı oranının yüzde 90'lar civarında olduğunu bildirdi.

PROTEZ FAYDASIZ

Prof. Dr. Akın Kapubağlı "Baş parmak dönerken de ikinci parmağın altına gelir veya üstüne biner. Dolayısıyla baş parmağın tarak kemiği ile birleştiği yerde bir çıkıntı oluşur. Anne, baba veya teyzede varsa genç kızlarda görülme sıklığı artar. Önü dar, sivri burunlu ve yüksek topuklu ayakkabıların da giyilmesi ile bu bölgede iltihap ve şişlikler olur ve günlük yaşamı olumsuz etkiler. Erkeklerde kadınlara nispetle onda bir oranında görülür. Kadınlar genellikle 40 yaşını geçtiklerinde 'ayaklarım gençliğimde çok güzeldi ama şimdi döndü' der. Bu da olayın doğal bir sürecidir. Uzun süre uygunsuz ayakkabı giymek önemli bir faktör fakat genetik yatkınlık çok önemli. Genetik faktör varsa ve bunun üzerine kişi sivri burunlu yüksek topuklu ayakkabı giyerse hastalık hızlanabiliyor" dedi. Parmak arası protezler veya gece atellerinin halluks valgusu tedavi edici özelliği olmadığını dile getiren Prof. Dr. Kapubağlı, bu protezlerin hastalığın ilerlemesine de engel olmadığını, hastayı sadece bir miktar rahatlattığını söyledi. Prof. Dr. Akın Kapubağlı şöyle devam etti: "Halluks valgus zaman içinde ilerlemişse, ayakkabı giymekte zorluk yaşıyorsanız, bu durum günlük yaşantınızı olumsuz etkiliyorsa ameliyat olmanız gerekiyor. Bu sorun daha da ilerlerse, baş parmağın bu ekleminde kireçlenme dediğimiz artroz oluyor. Bu da ameliyatın başarı oranını büyük oranda etkiliyor. Halluks valgus ameliyatında çok çeşitli teknikler kullanılıyor. Bunların arasında yüzde yüz sonuç veren bir teknik maalesef dünyada yok. Deneyimli bir cerraha başvurmak çok önemli. Ameliyatta başarı oranı yüzde 90 civarında. " İdeal topuk yüksekliğinin 3 cm civarında olması gerektiğini belirten Kapubağlı, ayak önünün mutlaka rahat olması ve ayakkabının kaliteli deriden imal edilmesinin önem taşıdığını dile getirdi.
BİZE ULAŞIN