Takıntısı olmayan AK Parti'yi seçiyor

Avrupa Parlamentosu'nda bir dönem milletvekilliği yapan AK Parti İzmir milletvekili adayı Ozan Ceyhun, Avrupa'da takıntısız sosyal demokratların Türkiye'de AK Parti'yi seçtiklerini söyledi

Takıntısı olmayan AK Parti'yi seçiyor
AK Parti İzmir 1'nci bölge 5. sıra milletvekili adayı Ozan Ceyhun, AK Parti'nin politikalarının, Avrupa'da sosyal demokrat partilerin programlarıyla örtüştüğünü dile getirdi. Egeli Sabah'ı ziyaret eden Ozan Ceyhun, geçmişte kendisinin de AK Parti'ye olumsuz baktığını, ancak icraatları gördükçe, önyargılarının ortadan kalktığını dile getirdi. Ceyhun, bazen kendisine gelip "AK Parti'de ne arıyorsun" diye soranların çıktığını belirterek, "Ben de hep şunu diyorum. Almanya'da, Belçika'da, İsviçre'de, Fransa'da, İsveç'te, Danimarka'da sosyal demokratlar takıntıları yoksa Türkiye'de AK Parti'yi seçiyorlar. Alman Sosyal Demokrat Partisi üyesiyken de sosyal politikalara ve sosyal devlete değer veren biriydim. Türkiye'de bunları uygulayan tek bir parti var, o da AK Parti. Avrupa'daki birçok ülkeden çok daha iyi bir sağlık sistemine sahibiz. 'Dünya 5'ten büyüktür' söylemi sosyal demokrat söylemidir" dedi. Avrupa'nın birçok konuda pragmatik davrandığını, Türkiye'nin güçlenmesinden de rahatsızlık duyduğunu anlatan Ceyhun, şöyle devam etti: "Batının sorunu güçlü Türkiye. Savunma ve roket sistemi eskiden sadece ABD'den alınıyordu. Artık Türkiye Çin'le de pazarlık yapabiliyor. Türkiye demokratik bir ülke. Seçmen desteğine sahip Recep Tayyip Erdoğan gerekirse Çinlilerden de füze alabilecek konumda. Avrupa'nın bu işine gelmiyor. Demokratik olmayan ülkelerle her türlü tezgahı çevirmeye alışkınlar. Bizim sayemizde tüm İslam dünyasında pazar genişliyor. Eskiden NATO üyesi ülkeler bizi Bekçi Murteza olarak belirlemişlerdi. Hurda araç gereçleri bize gönderiyorlardı. Artık yeni Türkiye'de bu mümkün değil. Gezi olayları, 30 Mart, 10 Ağustos olmadı. Son umutları 7 Haziran. Avrupa Parlamentosu'nda mayıs ayında da Türkiye'ye karşı yeni bir rapor çıkartacaklar. Orada da kıyamet kopacak. Ellerinde ne silah varsa kullanıyorlar. Şu an ateş altındayız. 7 Haziran'da bizi durduramazlarsa ateşi kesecekler."

İZMİR ÇOK DAHA FAZLASINI HAK EDİYOR
Ozan Ceyhun, İzmir'in modern Müslüman ülkenin mükemmel bir model kenti olabileceğini, İzmirlilerin korkularının ve kaygılarının yersiz olduğunu ifade ederek, şunları kaydetti: "İzmir'in de özeleştiri yapması gerekiyor. Avrupa'da yerel yönetim dendiğinde parti hiçbir rol oynamaz. Hizmet önemlidir. Avrupa'da en iyi hizmeti veren kazanır. İzmir'in altyapı sorunu var. Çok açık ve net. Sorsalardı bunu Alman Sosyal Demokrat Parti üyesiyken de söyleyebilirdim. Yerel yönetimler açısından İzmir çok daha fazlasını hak ediyor." Geçmişte Avrupa Parlamentosu'nda milletvekilliği yaptığını, Gerhard Schröder için Almanya tarihinde ilk kez Türkçe seçim kampanyası yürüttüğünü anlatan Ceyhun, "Schröder ile Recep Tayyip Erdoğan'ın sıkı arkadaşlığı, iki parti arasındaki yakın ilişkiler beni de yakınlaştırdı. Babam Demirtaş Ceyhun, İzmir'in yakından tanıdığı bir isimdi. Ahmet Piriştina'yı oğlu gibi severdi. Farklı görüşte olsak da babamın sayesinde 12 Eylül Cuntası'na teslim olmadım" diye konuştu.
BİZE ULAŞIN