İzmir'e zengin turist getirecek plan hazır

Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu'nun hazırlattığı plan İzmir'de mağaracılık, dağcılık gibi etkinliklerin yaygınlaşmasını ayrıca zengin turisti çekecek yat limanlarının tamamlanmasını içeriyor

İzmir'e zengin turist getirecek plan hazır
AK Parti İzmir milletvekili adayı, Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu, İzmir'de doğa turizmi potansiyelini harekete geçirmek için tabiat turizmi master planı hazırlattı. Plana göre belirlenen alanlarda mağaracılık, dağcılık, kuş gözlemciliği, tabiat yürüyüşü gibi etkinliklerin artırılması ve turizme katkı sağlanması amaçlanıyor. Egeli Sabah'a özel açıklamalarda bulunan Veysel Eroğlu "Tabiat turizmini geliştirecek adımlar atıyoruz. Bakanlığım tarafından hazırlanan master planının hedefi; sürdürülebilirlik, katılımcılık ve çevreye duyarlılık temel prensipleri ışığında İzmir'in doğal güzelliklerini, tarihini ve turistik yapısını bugünün ve geleceğinin de ihtiyaçlarını göz önüne alarak Ege'nin incisi İzmir'de tabiat turizmini geliştirmektir" diye konuştu.

12 AY TURİZM İMKANI

Eroğlu, İzmir'in turizm çeşitliliğine vurgu yapan ve kentin tabiat turizmi ve yaban hayatı potansiyelini içine alan bir master plan yapıldığını dile getirerek, "İzmir'de alternatif turizm imkanlarını geliştirecek, deniz ve tabiatı buluşturacağız, turizmi çeşitlendirerek 12 aya yayacağız. Böylece zengin turistler için ülkemizi cazip hale getireceğiz. İzmir'in eşsiz güzelliklerle dolu, dingin ve huzurlu tabiatını turizm ile barıştıracağız" diye konuştu. İzmir'de tabiat turizmi master planına göre belirlenen alanlarda mağaracılık, dağcılık, kuş gözlemciliği, tabiat yürüyüşü gibi etkinliklerin artırılmasını sağlayacakları kaydeden Eroğlu sözlerini şöyle sürdürdü: "Bakanlığım tarafından değişik statülerde korunan 8 tabiat parkı, 58 mesire yeri, 2 sulak alan, 2 yaban hayatı geliştirme sahası olmak üzere toplam 70 korunan alanda toplam 560 faaliyet gerçekleştirilecek. Biz, bu alanlarda ihtiyaç duyulan çevre düzenlemesini, tesis ve projeleri yapacağız. Ayrıca, İzmir Kuş Cenneti'nde vatandaşlarımıza daha iyi hizmet verebilmek için yeni bir ziyaretçi merkezi ve misafirlerin kuş cenneti içerisinde daha rahat ve çevreci bir şekilde dolaşabilmeleri maksadıyla bisiklet istasyonu yapılmasına yönelik çalışmalar yapacağız." Doğal hayatın korunması konusunda her zaman büyük hassasiyet gösterdiklerini vurgulayan Bakan Eroğlu "İzmirimizde tabiat turizmini çeşitlendirmek maksadıyla var gücümüzle çalışıyoruz. Bu kapsamda; İzmir'i sahip olduğu potansiyeli harekete geçirerek her türlü sağlık kontrollerinin yapılabileceği bir sağlık turizmi merkezi haline getireceğiz.

YAT LİMANLARI BİTİYOR
Turizmin çeşitlendirilmesinde ve bütün yıla yayılmasında büyük öneme sahip kongre turizmi açısından İzmir'in potansiyelini ortaya çıkaracak yatırımları yapacağız. Yüksek getiri sağlayan yat turizminin geliştirilmesi için Yeni Foça Yat Limanı ile Turan Yat Limanı'nı tamamlayacağız. Şakran'da, Urla'da, Bayraklı'da ve Çeşme'de yeni yat limanları inşa edeceğiz. Ayrıca, yılda 2 milyondan fazla turistin ziyaret edeceği İzmir'i, kurvaziyer limanı ile istihdamın ve ticaretin vazgeçilmez adresi yapacağız. Kurvaziyer limanı, yolcu ve yük limanı olarak faaliyet gösterecek" dedi. Kuş gözlemciliği, doğa yürüyüşü (trekking), dağcılık, yayla ve festival turizmi, mağara turizmi, av turizmi, sualtı dalış turizmi, hava sporları turizmi, sportif olta balıkçılığı, akarsu turizmi, atlı doğa yürüyüşü, botanik turizmi, yaban hayatı (fauna) gözlemciliği gibi faaliyetler proje kapsamında.

BAKAN, SÜNNET ŞÖLENİ'NE KATILDI
Orman ve Su İşleri Bakanı Prof. Dr. Veysel Eroğlu, AK Parti Konak İlçe Başkanlığı tarafından ihtiyaç sahibi ailelerin çocuklarını sünnet ettirmek maksadıyla Kadifekale'de düzenlenen törene katıldı. Kadifekale'de eski hatıralarının canlandığını söyleyen Eroğlu, akrabalarından bazılarının burada yaşadığını kaydederek bölge halkının kendisini de Kadifekaleli olarak görmelerini istedi. Kardeşlik hususuna vurgu yapan Eroğlu, Burada her şehrimizden çocuklarımız var, kardeşlik içinde yaşıyoruz" dedi.
BİZE ULAŞIN