Efes İzmir'in değerini yükseltecek

Efes İzmir'in değerini yükseltecek

Efes'in Dünya Kültür Mirası Listesi'ne dahil edilmesi çalışmalarına katkı sağlayan isimler arasında yer alan Binali Yıldırım, 21 yıl bekledikten sonra istenen sonucu almanın mutluluğunu yaşadıklarını bildirdi

  • Egeli Sabah
  • Salı 08.07.2015
Cumhurbaşkanı Başdanışmanı Binali Yıldırım, Almanya'nın Bonn kentinde pazar günü yapılan toplantıda İzmir'in Selçuk ilçesi sınırlarındaki Efes Antik Kenti'nin UNESCO Dünya Kültür Mirası Listesi'ne alınmasından büyük memnuniyet duyduğunu kaydetti. Yıldırım, "İzmir'in eski bir milletvekili, bakanı olarak bir parça emeğimin olduğunu düşündüğüm bu kararla gurur duyuyorum. Bu tür kararlar, İzmir'in marka değerini, bilinirliliğini, prestijini yükseltecektir" dedi. Binali Yıldırım, 6 Ocak'ta UNESCO Genel Direktörü Irina Bokova'yı ağırlayan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'a, ziyaret öncesi Efes Antik Kenti'nin Dünya Kültür Mirası Listesi'nde neden yer almasının gerektiğini anlatan kapsamlı bir dosya sunduğunu kaydetti. Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın da görüşmede misafirine bu konunun önemini aktardığını dile getiren Yıldırım, Efes Antik Kenti'nin UNESCO Dünya Kültür Mirası Listesi'ne girmesinden duyduğu memnuniyeti, şöyle anlattı:

DOSYA SUNULDU
"Yıllardır çok çaba harcandı. 21 yıl bekledikten sonra güzel haberi aldık. Bu haberle gururlandık. UNESCO Genel Direktörü Irina Bokova'nın ziyareti öncesi Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan'a Efes Antik Kenti'nin Dünya Kültür Mirası Listesi'nde yer alması gerekliliğinin nedenlerini, kazanımlarımızı ve bunun için 21 yıldır beklediğimizi içeren kapsamlı bir dosya hazırladım. Cumhurbaşkanımız bu ziyarette, Efes Antik Kenti'nin önemini vurguladı ve 21 yıldır beklediğimizi anlatarak, bunun bir an önce karara bağlanmasını istedi. Cumhurbaşkanımız Efes'e verdiği önemin altını çizdi. Sonuçtan çok memnunuz. Efes, 9 bin yıl birçok medeniyete beşiklik eden, yılda 2 milyon turistin ziyaret ettiği tarih hazinesi. Geç kalınmış da olsa bu kararla İzmir'in, Selçuk'un büyük kazanımlar elde edeceğine inanıyorum. İzmir'in eski bir milletvekili, bakanı olarak da bir parça emeğimin olduğunu düşündüğüm bu kararla gurur duyuyorum. Bu tür kararlar, İzmir'in marka değerini, bilinirliliğini, prestijini yükseltecektir. Toplumlar ve hükümetler nezdinde farkındalık yaratacaktır."
BİZE ULAŞIN